تبلیغات
گیاهان دارویی-طب سنتی - تیره شمشاد بخش دوم(شمشاد خزری)
گیاهان دارویی-طب سنتی
وبلاگ تخصصی گیاهان دارویی و خرید و فروش گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
به فروشگاه بزرگ گیاهان دارویی و محصولات طب سنتی شفای سبز ایران خوش آمدید

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 11 آبان 1388
ادامه برسی گونه های شمشاد (شمشاد خزری)...

بخش اول در اینجا

شمشاد خزری( Buxus L.   ):

این جنس در ایران یک گونه درختی به نام شمشاد خزری ( B.hyrcana )

دارد که انحصاری ایران و در مناطق مختلف جنگلهای جلگه ای شمال ایران در استانهای مازندران و گیلان می روید.(6)

محل رویش:

  گونه موجود در ایران ،بتفاوت ،گیاه مذکور (فلور ایران) و یا          B.hyrcana Pojark ذکر گردیده (فلورا-ایرانیکا)که در نواحی کم ارتفاع شمال ایران مانند گرگان:بهشهر،زیارت،مازندران:نوشهر،دره تالار،نزدیک پل سفید،دره چالوس در 200 متری،31 کیلو متری جنوب قائم شهر،کره زنگ،دره هراز،نواحی مختلف دریای خزر،گیلان:اطراف رشت، لاهیجان،هشت پر،املش، جنوب غربی رشت و امام زاده ابراهیم در ارتفاعات 900-700 متری می روید.

 

اسامی محلی:

در آستارا به شومشاد، درگیلان و طوالش به کیش، در سخت سر و رود سر و تنکابن به شومشاد و شیشار، در نور مازندران به شاروشر، در آمل و کجور به شهر موسوم است. در تهران آن را شمشاد اناری می نامند. (1)

 

خواص درمانی عمومی :

  چوب و پوست این درختچه دارای اثر قاطع ومعرق ، تصفیه کننده خون ، تب بر و صفرابر است .برگهای آن اثر مسلهی دارد ولی باید توجه داشت که هیچیک از فرآورده این درختچه، به مقادیر مصرف نگردد زیرا ایجاد مسمومیت میکند .

آنچه که مسلم است این است کهجوشانده قسمتهای مورد استفاده این گیاه ، طعمی بسیار تلخ وناپسند دارند ولی اثری قاطع در رفع بسیار از نارحتی ها ظاهرمیکنند بطوری که حتی تبهای نوبه سرکش که د مقابل کینین و داروهای مختلف ،مقاومت، می نمایند ، با مصرف فراورده های این گیاه از بین می روند . برای این منظور غالبا تنطور الکلی گیاه ، برجوشانده آن که طعمی بد دارد ترجیح داده میشود . استفاده از این گیاه با همه شهرت های درمانی که سابقا داشت ، تدریجا بین مردم کاهش یافت ولی مجددا پس از مدت کوتاهی رونق پیدا کرد زیرا معلوم گردید که در رفع تبهای نوبه همراه با التهاب مجاری صفرا ، اثرات نیکو ظاهر می کند در حالی که کینین وداروهای دیگر ، آن را به سهولت از بین نمی برود.

Dr.H.Leclerc ،با مصرف فراورده های این گیاه، موفق به معالجه بیماری گردید که مدت شش ماه مبتلا به تب نوبه مقاوم در مقابل کینین و داروهای مختلف بوده و به علاوه بیمار،عوارض وجود صفرا در خون نیز پیدا کرده بود.

پزشکان ایتالیایی با اماری که منتشر ساختند،شهرت درمانی فرآورده های این درختچه را به حد اعلا رسانیدند.مطابق این امار 535 بیمار از 650 نفر آنان که مبتلا به تب نوبه بودند،با مصرف بوکسین(آلکالویید این گیاه)معالجه گردیدند.

عده ای از پزشکان،بیماران مبتلا به رماتیسم های مزمن و نقرس را با جوشانده این گیاه معالجه می کردند وبعلاوه از آن در رفع عوارض سیفیلیس،نتایج مفید به دست می آورند.

جوشانده برگهای این گیاه نه تنها سابقا برای درمان بیماریهای مذکور به کار می رفته بلکه آن را در جهت مداوای نزله های ششی،ذات الجنب و اخلاط خونی نیز به کار می بردند.ضمنا دم کرده 60-20 گرم برگ گیاه در یک لیتر آب و یا 4-2 گرم گرد خشک آن مخلوط در عسل یا قند، به عنوان مهسل نیز مورد استفاده قرار می گرفته است.

هنوز هم از اعضای این گیاه نوعی شراب اشتها آورو محلل با اثر قاطع،جهت رفع بعضی بی اشتهایی ها تهیه می گردد.برای این کار 30گرم از قسمت چوبی و رنده شده گیاه را در شراب مرغوبی وارد می کنند و بدان،مقداری قند می افزایند.

مقدار مصرف این شراب،یک لیوان قبل از هر غذاست.

در استعمال خارج،جوشانده 250 گرم گیاه در یک لیتر آب،اثر قاطع در التیام زخمها دارد و اگر بر روی عضو،مالش داده شود،دردهای عصبی را تسکین می دهد.

در دامپزشکی،از برگ گیاه به عنوان مسهل استفاده می گردد ولی مقادیر مصرفی باید بر حسب جثه حیوان تنظیم گردیده باشد. 

صور دارویی:

  مصرف برگ وسایر قسمتهای مفید این گیاه به علت مسمومیتی که به وجود می آورد باید در نهایت دقت و به شرح زیر صورت گیرد زیرا اگر بی رویه انجام شود ممکن است عوارض منجر به مرگ نیز به وجود آورد :

دم کرده یا جوشانده 30 تا60 در هزار برگ یا پوست و یا چوب آن به مقدار یک فنجان قبل از هر غذا یا گرد برگهای خشک گیاه به مقدار 2 تا 4 گرم مخلوط در عسل به عنوان تب بر در آغاز بیماری مصرف میشود . از اعضای گیاه شراب 60 در هزار که کمی قند بدان افزوده باشند تهیه میشود که به مقدار یک استکان قبل از هر غذا بعنوان اشتهاآور وهضم کننده غذا مصرف میشود ضمنا از مخلوط 15 تا 20 گرم ریشه گیاه در یک زرده تخم مرغ و یا جوشانده 40 گرم گرد برگ در یک لیتر آب برای مصرف در 5 نوبت ،به عنوان معرق استفاده به عمل می آید

 

مسمومیت:

مصرف مقادیر زیاد گیاه برای چهارپایان،مسمومیت ایجاد می کند. عوارض مصرف مقادیر زیاد و بی رویه فرآورده های این گیاه،ایجاد حالت قی،اسهال، ورم معده و روده، ضعف قوا،تشنج، اختلالات تنفسی و احتقان ریوی می نماید و خاتما مرگ بر اثر خفگی پیش می آورد.

برای رفع مسمومیت باید اول دستگاه هضم ا تخلیه کرد و بعدا به سموم، مقداری زغال حیوانی خورانید.

برای رفع حالت چنگ زدگی در معده می توان برای بیمار کلرال تجویزکرد و مواد نیرو دهنده داد و اقدام به تنفس مصنوعی نمود.

طبق عقیده O.Gessner (در سال 1931)،آلکالوئید این گیاه ابتدا باعث ایجاد حالت تحریک و سپس فلج مراکز عصبی می شود.

 

 

  منابع:

 

1) زرگری علی – 1376 – گیاهان دارویی – چاپ ششم – انتشارات دانشگاه تهران

ص 406-402

 

2) قهرمان احمد – 1377 – کورموفیت های ایران (سیستماتیک گیاهی )     چاپ دوم  -  انتشارات دانشگاه – ص 301-297

 

3) کریمی هادی – 1384 – فرهنگ رستنی های ایران – چاپ اول – انتشارات پرچم – ص 70وص 184

 

4) وژیری استودولا ژانولاگ – مترجم زمان ساعد – 1382- گیاهان دارویی – چاپ پنجم -  انتشارات ققنوس – ص 130

 

5) اسرار گیاهان دارویی – ص 717 – 715

 

6) مظفریان ولی الله – 1385 – فرهنگ نام های گیاهان ایران -  چاپ چهارم – ص 87

 

7) هاشمی مسعود – 1383 – فرهنگ کشاورزی و منابع طبیعی – چاپ چهارم – انتشارات فرهنگ جامع – ص 80

 




طبقه بندی: آشنایی با گیاهان دارویی و چگونگی تولید و پرورش آنها، 
برچسب ها: تیره شمشاد، شمشاد خزری، B.hyrcana، B.hyrcana Pojark، خواص درمانی و دارویی، نحوه مصرف، عوارض مصرف، منابع،
ارسال توسط علی محمدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از مطالب exsirplantsراضی بودید؟





پیوند های روزانه