تبلیغات
گیاهان دارویی-طب سنتی - علائم بیماری های گیاهی
گیاهان دارویی-طب سنتی
وبلاگ تخصصی گیاهان دارویی و خرید و فروش گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
به فروشگاه بزرگ گیاهان دارویی و محصولات طب سنتی شفای سبز ایران خوش آمدید

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 16 اردیبهشت 1389
بررسی علائم بیماری های گیاهی و ....

 

 علائم بیماری های گیاهی

ظهور نشانه ها روی بافت بیمار که در اثر عوامل بیماری زا ناشی از اختلال عمل سیستم های سلولی و بافتی و مرگ سلول ها و غیره حاصل می شوند را علائم بیماری (Sympotms) گویند.

اصول و روش تشخیص بیماریهای گیاهی با استفاده از دو روش است

1- Sympotms یا علائم بیماری بیشتر از مشاهدات ما روی گیاه بیمار بدست می آید.

2- Singe یا نشانه های عامل بیماری که مبتنی بر مشاهدات ما در آزمایشگاه است.

Local قسمت خاص و محدودی از اندام گیاهی و یا یک اندام خاص گیاه بیمار می باشد.

Systemic از طریق عوامل بیماری زا ایجاد می شود و بسیار خطرناک و همه گیر بوده و کنترول آن سخت می باشد.

علائم حاصل از یک بیماری تحت تاثیر پارازیتیسم (داخلی و یا خارجی بودن عامل بیماری)، نحوه عمل آن (آنزیم ها ، تکسین ها و سایر مواد سمی عوامل بیماری زا ، موضعی و یا سیستمیک عمل کردن و...) و همچنین به مشخصات ساختمانی و شیمیایی میزبان که در واقع نقش تعیین کننده در مقابل با پاتوژن دارد بستگی دارد.

علائم ایجاد شده توسط یک بیماری (Symptoms) ممکن است در اثر آلودگی اولیه روی یک گیاه سالم بوجود بیاید(علائم اولیه) و یا در واقع علائم ثانویه باشند یعنی بوسطه کشت یک ارگان آلوده (پیاز ، غده ، بذر ، قلمه و ...) علائم ثانویه ظاهر شوند که با هم فرق می کنند.در این حالت از عنوان سندروم یعنی مجموع علائم استفاده می کنند.

بیماری ممکن است به طور سریع وشدید ایجاد علائم کند این نوع علائم شدید و سریع را حاد و در مقابل آن علائم مزمن گویند. علائم گاهاً غیر قابل برگشت و گاهاً قابل برگشت می باشند.

علائم ممکن است  بر اساس نوع ارگان آلوده صورت گیرد(بیماری های انباری روی پیازها،غده ها، میوه هاف بذور و ...) و یا بیماری های بذری و گیاهچه ای ، بیماری های ریشه و یا طوقه ، بیماری های شاخه و ساقه و گل ، میوه و یا بیماری های آوندی (که در بافت های زایلم و فلوئم توسعه می یابند مانند ورتیسیلیوم).

قابل ذکر است فاکتورهای خارجی نظیر رطوبت ، نور،حرارت و... می توانند با تأثیر روی پاتوژن و یا میزبان روی علائم حاصله تأثیر بگذارند.

 


علائم اصلی بیماری های گیاهی به شرح زیر می باشد:

الف) ایجاد رنگ غیرطبیعی در گیاه؛

 -اتیوله شدن(Etiolation)

- موزائیک(Mosaic)

- ملانوز(Melansis)

 -کلروز(Chlorosis)  

ب) پلاسیدگی؛

ج ؛ لكه‌دار شدن برگ و میوه

د) ریزش اندام‌های گیاهی؛ 

هـ) تغییر شكل و رشد غیرطبیعی در اندام‌های گیاهی؛

- نانیسم

- روزت

- ژیگانتیسم

- طاولی شدن

- عدم تقارن

- غده یا گال

- جارویی شدن 

ر) تغییر استحكام بافت گیاهی؛

و) نكروز؛

ز) ترشحات گیاهی.

 

اتیوله شدن Etiolaton:به تغییر رنگ گیاهان در اثر فقدان نور اتیوله شدن گویند و در اینگونه موارد با قرار دادن گیاه در برابر نور اغلب به وضع قبلی خود باز می گردد.

موزائیک Mosaic : ایجادلکه های زرد در متن سبز رنگ گیاه را اصطلاحا موزائیک گویند که بیشتر علامت بیماریهای ویروسی است

ملانوزMelanose : به قهوه ای یا سیاه شدن غده و اندام های گوشتی می گویند که در اثر بعضی از مواد متشکله بافت ها به وجود می آید. مثلا تیروزین در غده سیب زمینی ، در حالت معمولی بی رنگ است ولی اگر تحت آنزیم تیروناز قرار گیرد تبدیل به ملانین شده و به رنگ سیاه در می آید. ملانوز در بیماری قلب سیاه سیب زمینی در اثر کمبود اکسیژن عارض می شود

کلروز Chlorosis : به تغییر رنگ اندام های گیاه به سبز مایل به زرد ، که می تواند در اثر خمله پاتوژن یا کمبود مواد غذایی باشد. معمولا با بر طرف کردن عامل مشکل حل می شود.

 

پلاسیدگی Wilting : که ناشی از کمبود آب یا حمله عوامل بیماریزا به ریشه ، آوند یا سایر قسمت ها است.

کوتلگی یا بازماندگی از رشد Stunting or Dwarfing  : در این حالت تمام یا قسمتی از آن کوتوله می ماند که این حالت در اثر هیپوپلازی Hypoplasia یا هیپوتروفی Hpotropy به وجود می آید.

ژیگانتیسم Gigantisme : بر عکس کوتولگی است و عبارت است از رشد بی اندازه ی اندام های گیاهی که در اثر هیپرپلازی Hyperplasia وهیپرتروفی Hypertropy است که می تواند نتیجه عوامل غیر عادی و بیماری های باکتریایی باشد.

جاروئی شدن Witches-brooms : که در اثر فیتو پلاسما می باشد  وقابل کشت در محیط مصنوعی نیست.

در این حالت شاخه ها از فواصل نزدیک به هم رشد می کنند وشکل جارویی به خود می گیرند و حتی گاهی اوقات روی ریشه ها هم این حالت مشاهده می شود.

روزت Rosset : در این حالت فاصله ی بین میان گره ها کم و برگ ها به صورت پر پشت اطراف گره ها می روید.

طاولی شدن : در این حالت بافت بین رگبرگ رشد بیش از حدی داشته و در روی پهنک به شکل طاول ظاهر می شود.

غده یا گال : در اثر تحریک سلول وعمل هیپوپلازی یا هیپرپلازی انجام می گیرد که بیشتر توسط نماتد ها بر روی ریشه اتفاق می افتد.

 نکروز Necrosis : مرگ بافت گیاهی را گویند و این به معنی فرو ریختن در اثر پوسیدگی نیست در این حالت رنگ به زرد مایل به قهوه ای،قهوه ای یا خاکستری تبدیل می گردد که حالت عمومی آن قهوه ای تیره است . اگر چند شاخه یا شاخه بزرگی در اثر نکروز از بین برود این حالت را نکروز گسترده گسترده Extensive necrosis گویند. در مواقعی که بافت های نکروزه روی برگ افتاده و برگ نمای سوراخ دار پیدا کند این حالت را غربالی شدن می گویند.

شانکر Canker : به قسمت های کاملا نکروزه شده ی روی شاخه یا تنه درختان و درختچه ها که معمولا کمی فرورفته تر از بافت های اطراف بوده و مرز کاملا مشخصی با بافت های سالم دارد

پوسیدگی Rotting : تجزیه و متلاشی شدن بافت های گیاه به دو صورت نرم و خشک ، که حالت اول در اندام های گوشتی و آبدار اتفاق می افتد.پوسیدگی ممکن است ممکن است در هر قسمتی بروز کند که می توان موارد زیر را نام برد :

Per-emerjence Damping-off مرگ گیاهچه قبل از خروج از خاک که پوسیدگی شامل تمام اندام های گیاهچه است.

Post-emejence Damping-off مرگ گیاهچه بعد از خروج از خاک که پوسیدگی شامل طوقه و ساقه گیاه میزبان می شود.

Stak rot پوسیدگی ساقه، در این حالت گیاه معمولا از محل طوقه دچار پوسیدگی شده و ضعیف می گردد.

تغییر استحکام بافت گیاهی: شاخه های درختان گاهی در اثر به خصوص میکروپلاسماها استحکام و سختی خود را از دست می دهند و حالتی شکننده پیدا می کنند.

 

زخم lesion : به لکه هایی که در اثر بیماری ایجاد، و به رنگ قهوه ای در می آیند زخم می گویند این لکه ها به دو صورت دیده می شوند 1- موضعی و 2- به هم پیوسته

روشن شدن رگبرگ ها Vein clearing : اگر رگبرگ سفید و برگ ها سبز یا تقریبا سبز بماند به این حالت روشن شدن رگبرگ ها گویند.

زردی بین رگبرگ ها Interveinal chlorosis : اگر رگبرگ ها سبز و بافت بین آن ها تغییر رنگ بدهد به این حالت زردی بین رگبرگ گویند.

مومیایی شدن Mummification : اگر پوسیدگی اولیه توسط قارچ باشد قارچ با اشغال بافت های میوه آن را به اندام خشک و چروکیده ای به نام مومی Mummy تبدیل می کند . مومی مقاومت زیادی نسبت به پوسیدگی در مقابل سایر میکروارگانیزم ها داشته و در بهار اندام های باروری پاتوژن بروی آن تشکیل می شود . 

ریزش برگ و میوه : در گیاهان پهن برگ بیمار اغلب قبل از موعد مقرر ریزش میکند . در برخی از بیماری ها ریزش شاخ و برگ علامت نهایی است و هنگامی است که آلودگی به اوج رسیده باشد.

جایگزین شدن بافت گیاه میزبان :جایگزینی اندام مخصوصا در بیماری هایی که مستقیما گل و میوه را مورد حمله قرار می دهند که معمولا فرم زمستان گذران این حالت را دارا هستند در ضمن این مورد فقط در اثر عوامل انگلی ایجاد می شود.

 
طبقه بندی: شناسایی و كنترل بیماریهای گیاهان داروئی، 
برچسب ها: علائم بیماری های گیاهی، اتیوله شدن Etiolaton، موزائیک Mosaic، ملانوزMelanose، کلروز Chlorosis، پلاسیدگی Wilting، کوتلگی یا بازماندگی از رشد Stunting or Dwarfing، ژیگانتیسم Gigantisme، جاروئی شدن Witches-brooms، روزت Rosset، طاولی شدن، نکروز Necrosis، شانکر Canker، پوسیدگی Rotting، روشن شدن رگبرگ ها Vein clearing، مومیایی شدن Mummification، گیاهان دارویی،
ارسال توسط علی محمدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از مطالب exsirplantsراضی بودید؟

پیوند های روزانه