تبلیغات
گیاهان دارویی-طب سنتی - مریم گلی (salvia officinalis)
گیاهان دارویی-طب سنتی
وبلاگ تخصصی گیاهان دارویی و خرید و فروش گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
به فروشگاه بزرگ گیاهان دارویی و محصولات طب سنتی شفای سبز ایران خوش آمدید

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 28 بهمن 1389
بررسی گیاه دارویی مریم گلی از نظر گیاهشناسی ، کاشت ، داشت و برداشت و خواص دارویی و قیمت در بازار دارویی و ....

به نام خداوند بخشنده و مهربان

 

مریم گلی

(Salvia Officinalis)

مریم گلی گیاهی است علفی، بوته مانند و چند ساله با ساقه چهار گوش کرک دار، که تا ارتفاع 60 سانتیمتر رشد می کند . گلهای این گیاه به رنگ آبی مایل به بنفش معمولاً در تابستان سال دوم (فاصله خرداد و تیر) ظاهر می شود،

میوه اش چهار فندقه، محصور در کاسه گل می باشد.

قسمت های مورد استفاده : برگ های خشک گیاه

 

مواد موثره :

در روغن این گیاه آلفا- توجون و بتا - توجون وجود دارد که آلفا - توجون ماده اصلی بوده و به همراه بتا - توجون 60 درصد مواد موثره را به خود اختصاص می دهند  . همچنین در این گیاه اسید های فنولیک مانند اسید روزمارینیک و فلاونوئیدهای مختلف و دی ترپنوئیدهایی چون کارنوزول و روزمانول و تری ترپن ها هستند. کامفور و سینئول نیز در این گیاه یافت می شود.

 

نیاز اکولوژیکی

مریم گلی گیاهی است مدیترانه ای که در طول رویش به گرما و هوای خشک نیاز دارد (مقاومت این گیاه به گرما زیاد است) این گیاه5تا 7 سال عمر می کند. مریم گلی برای رویش به خاک خاصی نیاز ندارد. و تقریباً در هر نوع خاکی به خوبی رشد می کند رشد گیاه در سال اول کند است و گل دهی تا اوایل تابستان (تیر – مرداد) همچنان ادامه می یابدهوایگرم و خاکهای با بافت متوسط )خاکهای شنی – رسی) که حاوی مقادیر مناسبی ترکیبات کلسیم باشند برای کشت گیاه مناسب است

 

تاریخ و فواصل کاشت

زمان مناسب برای کشت مستقیم بذر در زمین اصلی اواخر پائیز است. زمان مناسب برای کشت بذر در خزانه هوای آزاد، بهار (بین ماههای فروردین و اردیبهشت) می باشد.بهترین زمان برای تکثیر رویشی مریم گلی فصل پائیز می باشد.

 

کاشت

مریم گلی را می توان توسط بذر یا از طریق رویشی تکثیر نمود.کشت توسط بذر به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می گیرد.

1. کشت مستقیم : بذور را در زمان مناسب در ردیفهایی به فاصله 60 تا 70 سانتی متر کشت می نمایند. عمق بذر در هنگام کشت باید 3 تا 4 سانتی متر باشد. مقدار بذر مورد نیاز برای هر هکتار زمین 15 تا 20 کیلوگرم است .

 

کشت غیر مستقیم  :

در این روش بذور را در خزانه هوای آزاد که بستر آن برای کشت مریم گلی آماده شده است، کشت می نمایند. برای هر هکتار زمین به 250 تا 300 متر مربع خزانه و 5 /1 تا 2

کیلوگرم بذر نیاز می باشد. بذور در خزانه هوای آزاد و در ردیفهایی به

فاصله 15 تا 20 سانتی متر کشت می شوند.

 

تکثیر رویشی :

از طریق تقسیم بوته صورت می گیرد. در این روش بوته هایی را که 3 تا 4 سال از عمر آنها می گذرد از زمین خارج می کنند. هر یک از بوته ها را به 3 تا 4 قطعه تقسیم و سپس آنها را در زمین اصلی کشت می نمایند.

 

داشت

بهار سال دوم (اوایل اردیبهشت) برای تسریع در رویش و افزایش عملکرد ، ساقه گیاهان از فاصله 8 تا 10 سانتی متری سطح زمین بریده می شوند. پس از آن گیاه بسرعت رشد می کند و شاخه های جدید با برگهای انبوه که سرشار از اسانس می باشد، بوجود می آیند.در طول رویش گیاه وجین علف های هرز ضروری است در مقیاس وسیع کشت علاوه بر برداشت مکانیکی علفهای هرز، مبارزه شیمیایی نیز ضرورت دارد

برداشت

چنانچه تکثیر توسط بذور انجام گیرد و بذر به صورت مستقیم در فصل پائیز کاشته شده باشند یا نشاء ها در فصل پائیز به زمین اصلی منتقل شده باشند می توان یکسال بعد محصول را برداشت نمود.در سال می توان تا 3 بار محصول برداشت نمود. اولین برداشت قبل از گل دهی و اوایل خرداد انجام می گیرد.پیکر رویشی گیاه را در سطوح کم کشت به وسیله داس و در مقیاس وسیع کشت با ماشین و از حد فاصل بین قسمت چوبی شده و قسمت سبز ساقه برداشت می کنند. دومین و سومین برداشت به ترتیب در تابستان (اوایل مرداد) و پائیز (مهر) انجام می گیرد

 

. هنگام سومین برداشت باید توجه داشت گیاهان از نواحی تحتانی و نزدیک به سطح زمین برداشت شوند و در غیر اینصورت گیاهان در زمستان دچار سرمازدگی شده و خشک می شوند اندام های جمع آوری شده را می توان در سایه خشک کرد یا از خشک کن الکتریکی در دمای 40 درجه سانتی گراد استفاده نمود. در سالهای دوم و سوم عملکرد برگ تازه (در هر سه مرحله) 5/2 تا 3 تن در هکتار و عملکرد پیکر رویشی تازه به 5 تا 8 تن در هکتار می باشد. نسبت اندام تازه به خشک 5 به 1 می باشد. گیاه در مرحله گل دهی حاوی بیشترین مقدار اسانس است و ساعت 12 ظهر پیکر رویشی حداکثر مقدار اسانس را دارد. لذا ظهر زمان مناسبی برای برداشت محصول مریم گلی است مقدار اسانس حاصل از پیکر رویشی گیاه 8 تا 10 کیلوگرم در هکتار است.

 

خواص دارویی

این گیاه ضد درد، آرامش بخش و برای كاهش قند خون استفاده می شود. همچنین برای زخمهایی كه بر اثر واریس به وجود می آید بسیار مؤثر است .

در انواع گلو درد نیز از این گیاه استفاده می شود. از جوشانده این گیاه برای ضماد و جوشهای بدن استفاده می شود. جوشانده غلیظ این گیاه اگر با آب مخلوط شود برای دردهای مفصلی، رماتیسم و حتی راشیتیسم كودكان بسیار مفید و مؤثر است.

مطالعات و شواهد آزمایشات نشان می دهد که ای ن گیاه دارای اثرات ضد تشنجی ، میکروب کشی و ویروس کشی است . به دلیل وجود توجون در روغن مریم گلی دارای کمی خاصیت سمی است و به همین دلیل مصرف روغن مریم گلی به صورت محدود است.

 

این گیاه در رساله متخصصین گیاهان دارویی اروپا درارای رتبه 2 درمانی می باشد.

 

نحوه  خرید

برگ و سرشاخه های گلدار مریم گلی به صورت فله ای از کشاورز خریداری میشود. از نظر تجاری ترکیبی خاصی که فقط عصاره و ماده موثره مریم گلی را داشته باشد در بازار نیست و همراه با گیاهان دیگر استفاده میشود.

نحوه مصرف:

به صورت دم کرده میباشد.

قیمت:

قیمت مریم گلی در بازار نسبت به کیفیت آن متفاوت می باشد.

رنج نرمال آن در حال حاضر برابر با کیلویی 3000-3500 تومان می باشد.

 مطالب مرتبط :

هل (Elettaria cardamomum)

خشخاش (Papaver Somniferum)

اسطوخودوس (Lavandula angustifolia)

كاسنی (Chicorium intybus)

جوزهندی (جوز بویا)(Myristica fragrans)

خار مریم (Silybum marianum)

پنج انگشت (Vitex agnus castus)

شاهدانه (Cannabis sativa)

گل مغربی (oenothera macrocarpa)

گل قاصد (taraxacum officinalis)

باباآدم (Arctium lappa)

بیدمشک (Salix aegyptiaca)

خاکشیر (Descurainia sophia)

جین سنگ کره ای(Korean ginseng)

آویشن (Thumus vulgaris . L)

آرتیشو (كنگر فرنگی)

یونجه (medicago sativa)

شنبلیله (Trigonella foenum – graecum)

پونه (Mentha pulegium)

حنا (Lawsonia inermis)

پرسیاوشان(Adiantum capillus – veneris )

سنا (Cassia angustifolia)

گل سرخارگل(Echinacea angustifolia)

طبقه بندی: گیاه شناسی و خواص گیاهان دارویی،  گیاهان دارویی، 
برچسب ها: مریم گلی، salvia officinal، خواص دارویی، قیمت، نحوه خرید، داشت، کاشت،
ارسال توسط علی محمدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از مطالب exsirplantsراضی بودید؟

پیوند های روزانه