تبلیغات
گیاهان دارویی-طب سنتی - پرسیاوشان(Adiantum capillus – veneris )
گیاهان دارویی-طب سنتی
وبلاگ تخصصی گیاهان دارویی و خرید و فروش گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
به فروشگاه بزرگ گیاهان دارویی و محصولات طب سنتی شفای سبز ایران خوش آمدید

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 23 اسفند 1389
بررسی گیاه دارویی پر سیاوش و گیاه شناسی و خواص دارویی آن و...

پرسیاوشان

Adiantum capillus – veneris

 

خانواده : Polypodiaceae

گیاه شناسی

نام گیاه از واژه adiantom  گرفته شده است . این گیاه نوعی سرخس چند ساله و دارای ریزوم فلس دار و فاقد ریشه اصلی است که به صورت وحشی در مناطق نسبتاً گرم و همچنین در نزدیکی چشمه های طبیعی و یا در میان صخره و آبشارها و هرجا که آب وجود داشته باشد رشد می کند . وهمچنین به صورت کاشته شده به عنوان گیاه گلخانه ای یا باغچه ای در برخی نقاط اروپا از جمله انگلستان و جود دارد.

برگ های آن ظریف و به رنگ سبز مایل به زرد بوده و همچنین دارای ریزوم های پو شیده از فلس بوده ،  دارای 3-2 بار شانه ای با قطعات باد بزنی لوب دار و دارای رگبرگ های متراکم می باشد. اسپورانژیوم ها در طول لبه ی بالایی و برگشته ی برگ ها و درقسمت پایینی این برگشتگی درون هاگینه های کلیوی شکل قرار گرفته اند. اگر چه در موارد استثنا یی طول این گیاه ممکن است به 50 سانتی متر هم برسد و لی اندازه معمولی آن حدود 10 تا 25 سانتی متر می باشد .

زمان برداشت

زمان برداشت گیاه ماه های خرداد و تیر است. که بعد از برداشت در سایه خشك كرده و سپس آن را به بازار دارویی عرضه می شود. گیاه باید در ظرف سربسته خشك و مقاوم به نور نگاهداری شود.

پراکنش عمومی  

این گیاه در تمام مناطق معتدل و گرم دنیا به جز آمریکای جنوبی قابل رشد و پرورش است.

پراکنش در ایران

اکثر مناطق ایران از جمله استان های شمالی ، مرکزی ، بلوچستان و لرستان ، خوزستان ، کهکیلویه و بویر احمد ، فارس و بوشهر می روید.

بخش های مورد استفاده

گیاه کامل

ترکیبات شیمیایی

اسید گالیک ، اسید تانیک ، موسیلاژ، قند، اسید كافئیك و ماده تلخی به نام كاپیلارین، روغن ، صمغ می باشد. با وجود اینکه گیاه خوش بویی است ولی میزان اسانس آن ناچیز بوده و قابل استخراج نیست .

خواص دارویی

ضد سرفه ، خلط آور ، مدر ، شیر افزا ، ضد شوره ، سم زدا در افراد دائم الخمر می باشد. همچنین پرسیاوشان درمان كننده تنگی نفس و بر طرف کننده سنگ کلیه می باشد. و برای تقویت موی سر نیز استفاده می شود. پرسیاوشان مسهل سودا، بلغم و صفراى موجود در معده و روده ها است. ادرار و عادت ماهیانه زنان را باز مى كند و خون نفاس را بند مى آورد.

 

از فرآورده های موجود در بازار می توان به پودر برونشیم اشاره کرد.
طبقه بندی: گیاه شناسی و خواص گیاهان دارویی،  گیاهان دارویی، 
برچسب ها: پرسیاوشان، Adiantum capillus – veneris، adiantom، Polypodiaceae، گیاه شناسی، زمان برداشت، پراکنش عمومی، پراکنش در ایران، ترکیبات شیمیایی، خواص دارویی، بخش های مورد استفاده، خواص درمانی، گیاهان دارویی،
ارسال توسط علی محمدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از مطالب exsirplantsراضی بودید؟

پیوند های روزانه