تبلیغات
گیاهان دارویی-طب سنتی - فیزیولوژی گیاهان دارویی(غشای تیلاکوئیدی)
گیاهان دارویی-طب سنتی
وبلاگ تخصصی گیاهان دارویی و خرید و فروش گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
به فروشگاه بزرگ گیاهان دارویی و محصولات طب سنتی شفای سبز ایران خوش آمدید

بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 6 اردیبهشت 1390
بررسی غشای تیلاکوئیدی در گیاهان دارویی و...

کلروپلاست دارای دو نوع غشاء است :

الف – سیستم غشاء خارجی اطراف استروما : که یک جفت غشاء دو لایه خارجی در اطراف کلروپلاست می باشد . غشای بیرونی نسبت به مواد با حجم مولکولی کم نفوذ پذیر است اما غشای درونی نسبت به این مواد نفوذ ناپذیر می باشد و دارای خاصیت نفوذ پذیری انتخابی است . غشای درونی تبادل مولکول ها بین کلروپلاست و سیتوپلاسم را کنترل می کند .

ب - سیستم غشای داخلی یا لاملای گرانا : در درون استروما شبکه ای از غشائ ها که لاملا نام دارند وجود دارد و رنگیزه های فتوسنتزی در آنها متمرکز هستند . گرانا ها توده های فشرده شده تیلاکوئید هستند که بر روی هم قرار گرفته اند . به این سیستم غشاهای فشرده درونی اصطلاحاً تیلاکوئید گویند . به فضای داخلی درون تیلاکوئیدها لیومن گفته می شود که محل اکسیداسیون آب بوده و در نتیجه منشأ اکسیژن ازاد شده در طی فتوسنتز می باشد ، همچنین منشأ پروتون های پمپ شده از غشاءها طی زنجیره انتقال الکترون هستند که این پروتون ها برای سنتز ATP لازم و ضروری می باشند . به تیلاکوئیدهای مجاور که به صورت فشرده و متراکم درآمده اند گرانا گفته می شود . در بعضی قسمت ها ، تیلاکوئیدها به جای اینکه روی هم باشند به صورت جانبی توسعه پیدا کرده اند و با تیلاکوئید مجاور پیوند حاصل کرده اند و در نتیجه دو گرانا به هم متصل شده اند .

تیلاکوئیدها به دو صورت تیلاکوئیدهای استرومایی و گرانایی وجود دارند :

۱ – تیلاکوئیدهای استرومایی : تیلاکوئیدهایی هستند که به داخل استروما گسترش یافته اند و به صورت منفرد و غیر فشرده هستند .

۲ – تیلاکوئیدهای گرانایی : تیلاکوئیدهایی هستند که در قسمت فشرده گرانا قرار دارند . این تیلاکوئیدها در کلروپلاست سلول های غلاف آوندی گیاهان C4 یافت نمی شوند . کلروفیل رنگیزه های کمکی گیرنده نور در این سیستم غشائی تیلاکوئید قرار گرفته اند و تیلاکوئیدها دارای پروتئینهای غشائی لازم برای فتوسنتز هستند .

 

منبع

 

راهنما ، افراسیاب . سال ۱۳۸۸ . فیزیولوژی گیاهی . انتشارات پوران پژوهش . ۳۸۰ صفحه


طبقه بندی: فیزیولوژی گیاهان دارویی، 
برچسب ها: غشای تیلاکوئیدی، لاملای گرانا، سیستم غشای داخلی، سیستم غشاء خارجی، استروما، غشاء کلروپلاست، لیومن، تیلاکوئیدهای استرومایی، تیلاکوئیدهای گرانایی،
ارسال توسط علی محمدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از مطالب exsirplantsراضی بودید؟

پیوند های روزانه