تبلیغات
گیاهان دارویی-طب سنتی - بیدمشک (Salix aegyptiaca)
گیاهان دارویی-طب سنتی
وبلاگ تخصصی گیاهان دارویی و خرید و فروش گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
به فروشگاه بزرگ گیاهان دارویی و محصولات طب سنتی شفای سبز ایران خوش آمدید

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 9 آبان 1390
بررسی گیاه دارویی بید مشک و خواص دارویی آن و...

                                           بیدمشک

نام علمی : Salix aegyptiaca

نام عمومی : Wiilow

نام انگلیسی : Goat willow

نام خانواده : Saliceae ( بید )

 

گیاهشناسی :

بیدمشک درختچه ای است دوپایه که ارتفاع آن به 8 متر می رسد. این پایه ها با هم کمی تفاوت دارند.

برگ ها بیضی شکل ، نوک تیز ، دندانه دار و در نوع ماده کمی پهن تر از نوع نر هستند. سطح رویی آنها سبز تیره ولی سطح زیرین شان سبز روشن و کرکدار است. گل ها که به صورت شاتون های نر و ماده می باشند زردرنگ و معطرند.

به عقیده ی گیاهشناسان این درختچه بومی ایران است و نام علمی آن که از کشور مصرف گرفته شده ،احتمالاً صحیح نیست . محل رویش آن در ایران بسیار گسترده و در نواحی شمالی ایران بخصوص استان گلستان ، نور ، کجور ، رامسر ، آستارا ،اردبیل و ارسباران ، نواحی مرکز و غرب جنوب ایران از جمله اصفهان ،کرمان ، شیراز ، اراک ، همدان ، آذربایجان شرقی و غربی و استان فارس می باشد و از آن عرق بیدمشک تهیه می شود.

 

ترکیبات مهم :

بیدمشک علاوه بر ترکیباتی که در انواع بید وجود دارد ، گل های آن دارای اسانس معطر است ؛ به همین دلیل در بعضی نقاط ایران از این گل ها عرق بیدمشک تهیه می کنند. ترکیبات اسانس بیدمشک نواحی مختلف تفاوت داشته و احتمالاًدر اثرات آنها تاثیر گذار است.

در پژوهشی که بروی اسانس بیدمشک در ارومیه انجام شد ترکیبات مهم زیر شناسایی شدند:

اوژنول : 21 درصد

پارامتوکسی بنزن : 60 درصد

اوسی من : 3/2 درصد

سدرن اکساید : 5/2 درصد

دکانول : 4 درصد

و مقادیری استات ، لینالول ، فنشون ، دکان و آلفاو گاماترپی نئول در بین این ترکیبات بورنیل استات با خواص مقوی قلب و عروق دیده می شود.

همچنین دارای ترکیبات نظیر :

کارون : 16 درصد

کارواکرول : 9 درصد

سیترونلیل پروپیونات : 4 درصد

سدرانول : 7/3 درصد

متیل اوژنول : 8/1 درصد

آلفاترپی نئول : 7/2 درصد

مقایسه ترکیبات اسانس دو نوع بیدمشک ، نشان از اختلاف زیاد آنها دارد. بطوری که در اسانس گیاه اول مهم ترین ماده پارادی متوکسی بنزن با 60 درصد ولی اسانس دوم همین ماده 3/2 درصد میباشد. همچنین در اسانس اول جسم کارون وجود ندارد  درحالیکه در اسانس دوم 16 درصد از این ماده وجود دارد. این تفاوت ها مربوط به اثرات اکولوژی ( آب و هوایی و جغرافیایی ) ترکیبات گیاهان است.

 

داروشناختی و اثرات مهم :

مهم ترین اثر انواع بید ها مربوط به سالیسیلات ها در پوست آنهاست. اسانس گل های بیدمشک دارای خاصیت ضدمیکروب ، ضد نفخ ، ضد تورم ، ضد سرفه ، ضد آسم و مقوی قلب می باشد.

از عرق بیدمشک در طب سنتی ایران بعنوان تقویت کننده ،آرامش بخش ، ضد رطوبت و ضد گرمازدگی استفاده میشود.

همچنین بعضی بر این باورند که عرق بیدمشک مقوی قلب است. مطالعات نیز نشان می دهد که بورنیل استات ، ماده موجود در اسانس بیدمشک ( بیدمشک ارومیه ) دارای خاصیت مقوی قلب و عروق است که این باور را تایید می کند.

 

تاریخچه :

آشوریها ، سومری ها و مصری ها از زمان باستان پوست و برگ بید را بعنوان ضد تب و ضد درد استفاده می کردند. بقراط پزشک یونانی ، که پنج قرن قبل از میلاد می زیست و به پدر علم پزشکی معروف است ، از پوست بید بعنوان دارو استفاده می نمود. بومیان آمریکا برای درمان بعضی از درد ها از بید استفاده می کردند. در قرون اخیر همه این کاربرد ها بدلیل وجود اسید سالی سیلیک ، پیشتاز ( آسپرین ) امروز میباشد.

ابن سینا در کتاب قانون راجع به بیدمشک چنین گفته است :

بیدمشک یا بهرامج از نباتات خوشبو است ، مالیدن آب و افشره اش ورم ها را فرو نشاند ، شکوفه ی بیدمشک و بو کردن برگ آن بادهای متراکم سر را علاج کند. شکم را روان کند.

در مخزن الادویه راجع به بیدمشک چنین آمده است :

خلاف بلخی یا بیدمشک را در روم بهرامج نامند. درخت آن شبیه درخت بید ساده و از آن کوچکتر و برگ آن نازک تر و عریض تر و کوتاه تر است و گل آن قبل از برگ می رسد. هرچند گل ها بزرگتر و زردتر باشند ، خوشبوترند. طبیعت آن را جالینوس سرد و تردانسته و بعضی آن را گرم و مایل به خشک دانسته اند ؛ ولی گفته ی جالینوس صحیح تر است.

از جمله خواص آن : مقوی دل و دماغ و مسکن سردرد و ملین طبع است. عرق آن در خواص قوی تر از عرق بید و گلاب میباشد. مقوی احشا و ضد نفخ است.

 

نکات قابل توجه :

1- عرق بیدمشک برای تاثیرگذاری باید دارای بوی قوی باشد. بوی قوی نشان از غلظت عرق است. در غیر اینصورت اثرات چندانی نخواهد داشت. همچنین بوی آن باید خوش عطر و مطبوع باشد ؛ در غیر اینصورت نشان از کهنگی و یا آلودگی آن دارد.

2- عرق بیدمشک باید کاملاً شفاف باشد ؛ در غیر اینصورت ( بخصوص در صورت کدر بودن ) ممکن است دارای آلودگی باشد.

3- بهتر است عرق در ظروف شیشه ای نگهداری شود چون همه ی ظروف پلاستیکی استاندارد نبوده و برای خوراکی مناسب نیستند. در میان ظروف پلاستیکی ، تعداد کمی برای مواد خوراکی و دارویی مناسبند.

4- عرق بیدمشک بهتر است در ظروف شیشه ای ، رنگی ، دور از نور ،آفتاب و گرما نگهداری شود تا رایحه ( اسانس ) آن کاهش نیافته و تخریب نشود.

5- درب ظرف محتوی عرق باید کاملاً بسته و غیر قابل نفوذ باشد ؛ در غیر اینصورت اسانس آن کم کم تبخیر می شود. 
طبقه بندی: گیاه شناسی و خواص گیاهان دارویی،  گیاهان دارویی، 
برچسب ها: بیدمشک، Salix aegyptiaca، Wiilow، Goat willow، Saliceae، گیاهشناسی، ترکبات شیمیایی، ترکیبات مهم، داروشناختی، خواص دارویی، گیاهان دارویی، خواص درمانی، تاریخچه، نکات مهم، درمان سردرد،
ارسال توسط علی محمدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از مطالب exsirplantsراضی بودید؟

پیوند های روزانه