تبلیغات
گیاهان دارویی-طب سنتی - باباآدم (Arctium lappa)
گیاهان دارویی-طب سنتی
وبلاگ تخصصی گیاهان دارویی و خرید و فروش گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
به فروشگاه بزرگ گیاهان دارویی و محصولات طب سنتی شفای سبز ایران خوش آمدید

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 22 آبان 1390
بررسی کلی گیاه دارویی باباآدم و آشنایی با خواص دارویی و ترکیبات شیمیایی و نحوه مصرف و.....

                                                            باباآدم

نام علمی : Arctium lappa

نام عمومی : Burdock

نام انگلیسی : Burdock

نام خانواده : Compositae ( کاسنی )

 

گیاهشناسی :

باباآدم گیاهی است علفی ، بزرگ به ارتفاع تا 5/1 متر که دارای ساقه ها و انشعابات فراوانی است و در بسیاری از نقاط دنیا بصورت خودرو می روید. برگ های آن بسیار بزرگ و قلبی شکل است که هرچه بسمت بالای گیاه می روند ، کوچک تر می شوند. سطح برگ ها در قسمت فوقانی سبز تیره و در قسمت تحتانی سبز روشن است.

ریشه گیاه به قطر تا 2 سانتیمتر ، دراز و دوکی شکل و به رنگ قهوه ای می باشند. گل ها بصورت مجتمع کاپیتول هستند که هر کاپیتول حدود 50 گل کوچک به رنگ ارغوانی دارد. براکته های کاپیتول در انتها به خمیدگی قلاب مانندی ختم می شوند و این به شناسایی گیاه کمک می کند. میوه ی گیاه پس از رسیدن کامل به فندقه ای تبدیل می شود که سطح آن از تارهای ریز پوشیدده شده است.  با اینکه باباآدم در بسیاری از نقاط جهان از جمله اروپا و آسیا بصورت خودرو پراکنده است ، ولی بعلت استفاده زیاد از ریشه آن ، مورد کشت قرار می گیرد.

مناطق مهم رشد و تکثیر این گیاه درایران شامل گرگان ، مازندران ، گیلان ، آذربایجان ، همدان ، اراک ، مناطق بختیاری ، کرمان ، خراسان ، تهران ، قزوین و کرج می باشند.

 

ترکیبات مهم :

برگ گیاه حاوی آرکتیول ، ارموفیلن ، بتااورسمول ، فوکینون و تاراگزاسترول و ریشه ی آن حاوی اسید های پلی فنلی از جمله اسید کافئیک ،‌اسید پروبیوتیک و اسید آرکتیک است.

دانه های آن نیز حاوی تا 30 درصد روغن مایع ، گلوکزید آرکتین و اسید کلروژنیک می باشند. هر 100 گرم ریشه ی تازه گیاه تا 77 گرم آب ، 5/2 گرم پروتئین ، 5/1 گرم چربی ،‌گرم کربوهیدرات 7/1 گرم فیبر ، 50 میلی گرم کلسیم ، 58 میلی گرم فسفر ،‌/1 میلی گرم آهن ،‌میلی گرم سدیم ، 180 میلی گرم پتاسیم ، 25/0 میلی گرم تیامین ، 08/0 میلی گرم ریبوفلاوین ،‌/0 میلی گرم نیاسین و 2 میلی گرم اسید آسکوربیک دارد.

باباآدم همچنین حاوی اینولین و گلوکزید های تلخ و ریشه ی آن حاوی تا 18/0 درصد اسانس می باشد.

داروشناختی و اثرات مهم :

ریشه ی باباآدم دارای خاصیت ضد میکروبی ،‌ضد تومور ،‌ضد تب ، ادرارآور، کاهش قند و معرق است. تعدادی فرآورده ی ضد شوره ، تقویت موی سر ، تمیزکننده های پوست و مواد آرایشی بهداشتی از باباآدم تهیه شده است.

طریقه و میزان مصرف :

ساقه ها را قبل از گل دهی قطع کرده وپوست شان را جدا می کنند ، سپس جوشانده و مانند مارچوبه به مصرف خوراکی می رسانند. همچنین می توان آنها را بصورت سالاد با روغن و سرکه مصرف کرد.

جوانه های جوان گیاه را نیز که در فصل بهار می رویند ، می توان مانند سبزی خوراکی مصرف نمود. همچنین جوانه ها را پس از پوست کندن و پختن نیز می خورند.

گاهی ریشه ی بابابآدم را در آب نمک می جوشانند و با سس و کره مصرف می کنند.

در طب عوام بعضی از نواحی از جله چین ، هند ، ایندیانا ،‌کانادا و روسیه باباآدم را بعنوان یک گیاه ضد سرطان استفاده می کنند.

در هومیوپاتی از تنتور ریشه ای تازه ی این گیاه برای رفع آکنه ( جوش صورت ) ، اگزما ، جوش ها ، نقرس ،‌رماتیسم ،‌ دفع کرم های گرد و مواد دیگر استفاده می شود.

Tierra آن برای تصفیه خون ، آرتریت ، رماتیسم ، لومباگو و سیاتیک توصیه نموده است. همچنین تنتور آن برای درمان امراض کلیه ، آکنه ، پسوریازیس مفید است. نکته ی بسیار مهم در مورد اثرات دارویی باباآدم اینست که ریشه ی آن در سال اول اثرات دارویی  بیشتری دارد. ریشه ی باباآدم قرنهاست برای درمان مشکلات پوستی و مخصوصاً اگزما بکار می رود.

خمیر تهیه شده از برگ گیاه برای درمان جوش ها و تومورها موثر است. روغن ریشه ی آن نیز تاثیر زیادی در لطافت و نرمی پوست دارد. از باباآدم در نواحی مختلف آسیا بعنوان خوراکی استفاده می شود. در آمریکا از ریشه ی تازه ی این گیاه بعنوان غذا و غذای طبی استفاده می گردد. بر اساس جدیدترین مطالعات بروی باباآدم این گیاه در درمان دفع سنگهای مجاری ادرار و صفرا موثر است.

طریقه و میزان مصرف :

به شکل دمکرده ( چای ) : 2 تا 6 گرم از پودر ریشه ی خشک بصورت دمکرده تا سه نوبت در روز مصرف خوراکی .

عصاره هیدروالکلی : 2 تا 8 میلی لیتر از عصاره مایع آب و الکلی تا سه بار در روز مصرف خوراکی .

تنتور : 8 تا 12 میلی لیتر تنتور تا سه مرتبه در روز مصرف خوراکی .

کپسول : تا سه عدد کپسول درروز مصرف خوراکی .

عصاره مایع دانه ها : 5/0 تا 2 میلی لیتر عصاره ی هیدروالکلی دانه ها در روز بطور خوراکی .

ریشه ی تازه : 3 گرم ریشه ی تازه بصورت له شده همراه با یک لیوان آب تا سه بار در روز مصرف خوراکی. برای تهیه این شکل دارویی  ،‌ ریشه ی تازه را باید له کرده و به خوبی با آب مخلوط نمود ؛ سپس آن را صاف و مصرف کرد.

مهم ترین اثرات گزارش شده :

این اثرات که مربوط به ریشه و قسمت هوایی باباآدم می باشد عبارتند از : ضد میکروب ، پایین آورنده ی قند خون ، ضد موتاژن ، ضد سرطان ،‌ضد تب ، ضد روماتیسم ، ضد نفخ ، ضد عفونی کننده ، مسهل ،‌قابض ، ضد سم ، معرق ،‌هضم کننده ی غذا ، محرک معده ، محافظ کبد ، کاهش دهنده ی کلسترول خون ، محرک ایمنی بدن ، کاهش دهنده ی چربی خون ،‌مقوی رحم ، اشتها آور ، صفراآور ، محافظ سلولی ، قارچکش و دارای خاصیت پروبیوتیک .

نکات قابل توجه :

1- بهترین اثرات دارویی مربوط به ریشه ی گیاه یکساله است.

2- قسمت های مختلف این گیاه در بازار و عطاری ها وجود دارد اما ریشه های آن در صورت یکساله بودن دارای اثرات بیشتر و مناسبتری است. البته ریشه های مسن هم اثرات دارویی دارند ولی ضعیف تر از ریشه های یکساله اند.

3- امروزه در نقاط مختلف جهان بخصوص در اروپا فرآورده های متنوعی از ریشه ی گیاه باباآدم به صورت داروهای OTC ( بدون احتیاج به نسخه ) وجود دارد و بطور گسنرده مصرف می شود.

4- چون ریشه ی بابابآدم حاوی مقدار زیادی اینولین و موسیلاژ می باشد ،‌ عصاره ی حاصل از ریشه در صورت مصرف خوراکی گاه ممکن است باعث ناراحتی های روده ای معده ای گردد.

 مطالب مرتبط :

هل (Elettaria cardamomum)

خشخاش (Papaver Somniferum)

اسطوخودوس (Lavandula angustifolia)

كاسنی (Chicorium intybus)

جوزهندی (جوز بویا)(Myristica fragrans)

خار مریم (Silybum marianum)

پنج انگشت (Vitex agnus castus)

شاهدانه (Cannabis sativa)

گل مغربی (oenothera macrocarpa)

گل قاصد (taraxacum officinalis)

باباآدم (Arctium lappa)

بیدمشک (Salix aegyptiaca)

خاکشیر (Descurainia sophia)

جین سنگ کره ای(Korean ginseng)

آویشن (Thumus vulgaris . L)

آرتیشو (كنگر فرنگی)

یونجه (medicago sativa)

شنبلیله (Trigonella foenum – graecum)

پونه (Mentha pulegium)

حنا (Lawsonia inermis)

پرسیاوشان(Adiantum capillus – veneris )

سنا (Cassia angustifolia)

گل سرخارگل(Echinacea angustifolia)

طبقه بندی: گیاه شناسی و خواص گیاهان دارویی،  گیاهان دارویی، 
برچسب ها: باباآدم، Arctium lappa، Burdock، Compositae، گیاهشناسی، ترکیبات مهم، ترکیبات شیمیایی،
ارسال توسط علی محمدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از مطالب exsirplantsراضی بودید؟

پیوند های روزانه