تبلیغات
گیاهان دارویی-طب سنتی - بهره برداری از گیاهان دارویی ومعطر جنگلی (6)
گیاهان دارویی-طب سنتی
وبلاگ تخصصی گیاهان دارویی و خرید و فروش گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
به فروشگاه بزرگ گیاهان دارویی و محصولات طب سنتی شفای سبز ایران خوش آمدید

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 14 آبان 1388

واحد های بهره برداری از گیاهان دارویی ومعطر موجود در جنگل

دوره ومدت بهره برداری از گیاهان دارویی ومعطر در جنگل

بهترین زمان بهره برداری از گیاهان دارویی ومعطر جنگلی

واحدهای بهره برداری از گیاهان دارویی ومعطر موجود در جنگل

برای تهیه طرح بهره برداری بایستی محدوده ای راتعیین وموقعیت آن را روی نقشه مشخص نمود وتمام کارها را در چارچوب آن انجام داد. به طوری که کار در این محدوده از لحاظ اصول فنی صحیح واز نظر اقتصادی قابل توجیه باشد این محدوده را یک واحد بهره برداری می نامند.با توجه به موقعیت منطقه وشرایط موجود، یک واحد بهره برداری ممکن است به یکی از شکل های زیر باشد:

1-      واحد های جنگلداری: برای تهیه ی طرح های بهره برداری از یک جنگل با توجه به مساحت وشرایط جغرافیایی جنگل را ابتدا به حوضه های آبخیز وسپس هر حوضه را به چند بخش تقسیم و برای هر بخش برنامه ی بهره برداری جداگانه تدوین می گردد.لیکن معمولاًبرای بهره برداری از گیاهان دارویی جنگل محدوده طرح را کوچک تر در نظر می گیرند وهر بخش از جنگل را به چند سری تقسیم می نمایند و واحد بهره برداری را در یک سری از جنگل انتخاب وبرای آن طرح بهره برداری تهیه می کنند.

2-      حوضه ها آبخیز یا محدوده های طبیعی موجود در جنگل:

محدوده های طبیعی موجود در جنگل :مثل دره ها،مسیر رود خانه ها وجاده هارا می توان به عنوان مرز واحد بهره برداری اننتخاب نمود.

3-     محدوده های عرفی (حدود ومرز روستاها یا چراگاه ها یا محل طرح)

4-      محدوده ی طرح های مرتع داری پروانه ی چرای دام یا طرح های مربوط به جنگل نشینان :

چنانچه در این محدوده ها گیاهان دارویی مورد بهره برداری  به میزان کافی وجود داشته باشند که بتوان برای آنها طرح های بهره برداری تهیه نمود وشرایط لازمه را داشته باشند می توان برای آن طرح مستقل ویا در قالب طرح های فوق طرح تکمیلی تهیه وبهره برداری کرد.

دوره ومدت بهره برداری از گیاهان دارویی ومعطر در جنگل

پس از یک مرحله بهره برداری از جنگل زمانی لازم است تا گیاه بتواند مواد از دست دارده خود را بازسازی نموده ومجدداً آماده بهره برداری شوند این زمان را دوره بهره برداری گویند. بعضی گیاهان را می توان همه ساله مورد بهره برداری قرار داد یعنی دوره بهره برداری آنها یک ساله است مانند گیاهان یک ساله وچند ساله ای که همه ساله گل ومیوه می دهند که در این صورت تا آنجا که به تجدید حیاط طبیعی گیاهان لطمه ای وارد نشود می توان از این گیاهان برداشت نمود یا گیاهانی که در برگ آنها مواد موثردارویی وجود دارد با رعایت اصول فنی وحفظ گیاه مولد می توان همه ساله مقداری از برگ های آنها را مورد بهره برداری قرار داد.

لیکن در گیاهانی که صمغ،ریشه یا ریزوم آنها بهره برداری می شوند باید برای این کار تناوب بهره برداری در نظر گرفته واجازه نداد همه ساله این گیاهان بهره برداری شوند دوره تناوب بهره برداری از گیاهانی نظیر بنه دو تا سه سال وبرای گیاهانی مانند مورد ویا آویشن رعایت تناوب حداقل دو سال برای بهره برداری لازم است مدت بهره برداری از گیاهان دارویی مدت زمانی است که در یک دوره بهره برداری به طول می انجامد تا محصول مورد نظر بهره برداری شود این مدت برای گیاهان مختلف از چند ماه تا چند روز متفاوت است مدت بهره برداری به نوع محصول نیز بستگی دارد به طور مثال گیاه آختی که از خرداد تا مرداد گل می دهد  در مدت بیست روز بهره برداری می شود در حالی که مدت بهره برداری از میوه وبرگ برخی درختان جنگلی را می توان دو تا سه ماه در نظر گرفت.

بهترین زمان بهره برداری از گیاهان دارویی ومعطر جنگلی

بهره برداری از مواد موثر گیاهان دارویی باید زمانی صورت گیرد که اولاً؛گیاه مولد شرایط لازم را برای بهره برداری داشته باشد .ثانیاً؛محصول مورد نظر مراحل تکامل خود را در گیاه طی نموده وآماده بهره برداری باشد.

زمان بهره برداری به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله نوع محصول شرایط آب وهوایی ونوع گیاهی که مواد موثر از آن استخراج می شود.

زمان بهره برداری از گل گیاهان دارویی جنگل

چون هدف از بهره برداری از گل ها استخراج مواد موثر آنهاست از این رو زمانی باید مورد بهره برداری قرار گیرند که مواد موثر آنها بهترین شرایط را از نظر کمی وکیفی دارا باشند. چنانچه گل ها دیر تر از وقت معین بهره برداری شوند پژمرده شده ومقداری از خواص دارویی خود را از دست می دهند برای جلوگیری از تلف شدن اسانس گل های معطر باید آنها را در صبح زود ودر هوای خنک جمع آوری کرد هوای مرطوب برای این کار مناسب نیست از این رو گل های گیاهان دارویی را پس از خشک شدن شبنم ویا مدتی پس از بارندگی قابل برداشت می باشد. در هر صورت گل ها پس از برداشت باید بلا فاصله خشک شوند تأخیر در خشک کردن گل ها سبب تغییر رنگ وکاهش مواد موثر آنها می گردد.

تعدادی از گیاهانی که از گل های آنها بهره برداری می شود:

نام فارسی

دوران گلدهی

بهترین زمان برداشت

نام علمی گونه

زالزالک

اردیبهشت وخرداد

15اریبهشت تا اواخر خرداد

Crataegus azarela

سرخ ولیک

اردیبهشت وخرداد

15اریبهشت تا اواخر خرداد

Crataegus monogyna

علف پا گربه

اردیبهشت تا تیر

اردیبهشت

Nepeta cataria

پامچال

فروردین تا اردیبهشت

15فروردین تا اواخر اردیبهشت

Primula acaulis

نسترن کوهی

خرداد و تیر

خرداد و تیر

Rosa canina

آقطی

خرداد تا تیر

اواخر خرداد

Sambucus nigra

نمدار

خرداد و تیر

خرداد

Tilia begonifolia
طبقه بندی: تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی جنگلی، 
برچسب ها: واحد های بهره برداری، دوره ومدت بهره برداری، بهترین زمان بهره برداری،
ارسال توسط علی محمدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از مطالب exsirplantsراضی بودید؟

پیوند های روزانه