تبلیغات
گیاهان دارویی-طب سنتی - شاهدانه (Cannabis sativa)
گیاهان دارویی-طب سنتی
وبلاگ تخصصی گیاهان دارویی و خرید و فروش گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
به فروشگاه بزرگ گیاهان دارویی و محصولات طب سنتی شفای سبز ایران خوش آمدید

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 5 دی 1390
بررسی کلی گیاه دارویی شاهدانه و آشنایی با خواص دارویی و ترکیبات شیمیایی و نحوه مصرف و.....


                                                            شاهدانه

نام علمی : Cannabis sativa

نام انگلیسی : Marijuana  , Indian hemp

خانواده :Cannabaceae   

گیاه شناسی

شاهدانه گیاهی 2 پایه ، علفی ، یکساله و به ارتفاع 1 تا 4 متر  و دارای واریته ها و فرم های مختلف است شاهدانه برگهائی متقابل در طول ساقه دارد ولی هر چه به انتهای ساقه نزدیک می شویم برگهای آن وضع منفرد پیدا می کنند. پهنک برگهای شاهدانه منقسم به 5 تا 7 لوب عمیق دندانه دار و منتهی به دمبرگ دراز است. گلهای آن در حالت طبیعی بر دو نوع نر و ماده ، واقع بر روی دو پایه جدا گانه اند. از مشخصات گلهای نر شاهدانه آن است که به صورت مجتمع و به وضع آویخته بر روی پایه ای که از کنگره برگها خارج می شود و همچنین در قسمت انتهایی ساقه ظاهر می گردند هر یک از این گلها نیز دارای 5 پرچم در درون پوشش گل اند. گلهای ماده عموماً همان وضع گلهای نر را دارند با این تفاوت که بدون دارا بودن دمگل مشخص ، در بغل براکته هایی شبیه به برگ جای می گیرند. میوه این گیاه به صورت فندقه و به رنگ قهوه ای یا تیره و دارای یک دانه بدون آلبومن است.

تاریخچه و کاربرد

شاهدانه ،از گیاهان زراعی قدیمی است که احتمالاً موطن اصلی آن آسیای مرکزی می باشد که از آنجا به چین رفته و در این کشور بیش از 4500 سال سابقه کشت دارد. تولید شاهدانه در درجه اول برای استفاده الیاف آن است که برای تهیه طناب، گونی، نخ قند، بادبان کشتی ، پارچه های مخصوص تور ماهیگیری کمر بند نجات، برزنت بکار می رود. همچنین در صنعت کاغذ سازی کاربرد دارد. دانه آن به مقدار زیاد در صنعت روغن کشی و دارو سازی کاربرد دارد.

اندام مورد استفاده:

گلهای ماده و برگ های اطراف گل، رزینپایه ماده و دانه ها

ترکیبات شیمیایی :

کولین ، ترگونلین ، اسیدها همچنین شاهدانه حاوی ترپنوئیدهای فنولیک مختلف (کانابینوئیدها) نظیر : کانابینول و کانابیدیول و... می باشد اما اثر توهم زایی موجود در این گیاه فقط به ماده تترا هیدروکانابینول (THC) نسبت داده شده است .ماری جوانا حاوی حدود 1% و حشیش حاوی 5% از ماده اخیر می باشد. علاوه براین مواد فلاونوئیدها ، آلکالوئیدها ، روغن های فرار ، مونوترژن ها و سسکوئی ترپن ها نیز در این گیاه وجود دارد.

خواص دارویی:

این گیاه دارای خواص آرامبخش ، مسکن ، خواب آور ، مدر می باشد همچنین از شاهدانه بصورت سنتی در درمان رماتیسم و آسم مورد استفاده قرار می گیرد .

شاهدانه طبق نظر حكمای طب سنتی از نظر طبیعت قسمتهای مختلف آن متفاوت است. برگ ان از نظر طبیعت مركب القوی است ، یعنی درعین حال كه خیلی سرد و خشك است ضمنا با حرارت لطیف و برودت كثیف می باشد. تخم آن خیلی گرم و خشك است. پوست آن سرد و خشك است و از نظر خواص معتقدند كه به علت مركب القوی بودن برگ آن در عین حال كه فرح ، سرور ، نشاط ، نیكویی رنگ رخسار می اورد ، مخدر نیز هست. و پس از آن سستی می آورد ، بعد از اینكه آثار قسمت گرم آن كه نشاط است زایل شد آثار قسمت سرد آن كه تخدیر و سستی است ظاهر می شود و اشتهای غذت را از بین می برد و نهایتاً موجب غم ، تكدر ، تاریكی دید چششم ، جنون ، مالیخولیا ، ترس بسیار و استسقا می گردد .عصاره برگ آن برای از بین بردن شپش سر و ریختن چند قطره از عصاره برگ و روغن آن در گوش برای تسكین درد گوش نافع است. خوردن برگ آن رطوبتهای معده را خشك می كند و شكم ر ا میبندد و قبض می كند و ترشح ادرار را زیاد می كند.
ضماد و برگ آن برای تحلیل ورمهای گرم و تسكین درد های عصبی مفید است . تخم آن آشفتگی حال و به هم خوردگی دل را تسكین می دهد و بادها را پراكنده می نماید و قابض است .

روغن شاهدان گرم و خشك است وبرای درد گوش ، اعصاب ، تحلیل ورمهای سفت نافع است. چند قطره درگوش ریخته می شود و یا روی اعضا و ورم مالیده می شود.

مضرات :

سر درد می آورد ، دید چشم را كم می كند و مضر معده است . برای احتراز از این عوارض باید سرخ كرده آن را خورد .

شکل و مقدار مصرف :

عصاره ها و تنتور این گیاه مورد استفاده طبی دارد و میزان مجاز مصرف روزانه 1% گرم از این گیاه است.
طبقه بندی: گیاه شناسی و خواص گیاهان دارویی،  گیاهان دارویی، 
برچسب ها: شاهدانه، Cannabis sativa، Indian hemp، Marijuana، Cannabaceae، گیاه شناسی، تاریخچه، اندام مورد استفاده، ترکیبات شیمیایی، THC، خواص دارویی، مضرات، مقدار مصرف، شکل مصرف، ماریجوانا، حشیش،
ارسال توسط علی محمدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از مطالب exsirplantsراضی بودید؟

پیوند های روزانه