گیاهان دارویی-طب سنتی
وبلاگ تخصصی گیاهان دارویی و خرید و فروش گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
به فروشگاه بزرگ گیاهان دارویی و محصولات طب سنتی شفای سبز ایران خوش آمدید

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 10 دی 1390
بررسی درمان ناراحتی ها و خستگی های عصبی با گیاهان دارویی و....

درمان ناراحتى و خستگى عصبى با گیاهاهان دارویی 

گل بابونه - خستگى زیاد و یا تب، موجب درد اعصاب و سردرد مى شود. در این مورد دم كردهء بابونه درمانى مفید براى آنست. براى تهیه دمكرده ى بابونه باید یك قاشق سوپ خورى گل خشك بابونه را در صد گرم آب جوش، یك ساعت دم كنید و بعد شیره ی آن را بكشید و شیرین كرده، مصرف نمائید. اگر روغن بابونه را در جاهاى دردناك بدن خود بمالید، درد عصبى آن تسكین مى یابد.

برگ یا گل بید مشك - جوشانده برگ بید مشك یا دم كردهء گل بید مشك كه طرز تهیه آن چنین است: پنجاه گرم دمكرده ی گل بید مشك را خشك كرده، در یك لیتر آ ب خیلى جوش، دوازده دقیقه دم كنید و شیرین كنید. هر روز سه بار، و هر بار یك فنجان از آن را قبل از صرف غذا بنوشید، درد اعصاب صورت را درمان مى كند.

سوپ سیر - براى سلسله ی اعصاب مقوى است و در عین حال سوپ خوشمزه و مطبوعى است طرز تهیه آن چنین است.

١ - به تعداد افراد باید حبه‌هاى سیر را پوست كنده و در قابلمه‌اى كه كمى آب دارد ریخت و نمك و فلفل را به آن اضافه كرد و با آتش ملایمى آن را به جوش آورد.

٢ - وقتى حبه‌هاى سیر به اندازه پخته و یعنى نرم شدند باید قابلمه را از روى اجاق برداشت و سیر را بقدرى نرم كرد كه با آب به شكل پوره اى در بیاید.

٣ - یك تخم مرغ تازه را براى هر دو نفر از افراد در ظرفى بشكنید و آن را بزنید و كمى آب به آن مخلوط كنید.

٤ - یك قسمت از پوره ی سیر را در تخم مرغ زده داخل كنید و آن را به هم بزنید.

٥ - بعد تمام آن را در قابلمه اى كه بقیهء پوره‌هاى سیر در آن است بزنید و آهسته آهسته آن را به حركت در آورید.

٦ – باندازه ی كافى آبى كه نیم گرم باشد به آن اضافه كنید و در قابلمه را بسته و آن را روى آتش ملایمى بگذارید.

خرده‌هاى نان برشته و كره را در ظرف سوپخورى بریزید و روى آن سوپ را صاف كنید و سر میز ببرید.

رازیانه - اختلالات عصبى را با جوشانده رازیانه معالجه كنید. پانزده تا سى گرم دانه‌هاى خشك رازیانه را كه خرد كرده‌اید در یك لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوى آن را روى اجاق بگذارید تا به جوش آید و یك دقیقه بجوشد. بعد

آن را ده دقیقه دم كنید، سپس از صافى رد كنید و با عسل شیرین سازید و یك فنجان از این جوشانده را بعد از غذا بنوشید. میگرن (دردهاى شدید نیمه سر) را آرام مى سازد و خواب را راحت و عمیق مى كند. جوشانده تخم رازیانه براى آرام كردن اشخاص عصبى و آشفته تجویز شده است.

سنبل الطیب - براى آسم هاى عصبى، هیسترى، بى خوابى و اختلالات عصبى نافع است. ولى مصرف زیاد و پى در پى آن واكنش سوئى در چشم و گوش دارد و موجب ضعف قوهء بینائى و شنوائى مى شود!

جوشاندهء آن از ده گرم ریشهء سنبل الطیب در یك لیتر آب تهیه مى شود.

ترخون - ترخون براى دردهاى اعصاب مفید است. به مقدار بیست و پنج گرم تا سى گرم براى یك لیتر آب، تجویز مى كنند. دمكرده ترخون، دردهاى اعصاب را بر طرف مى كند.

كسانى كه مى خواهند از ترخون بعنوان دم كرده استفاده نمایند باید پنج گرم ترخون را تكه تكه كرده و در یك فنجان بریزند و روى آن آب جوش جارى كنند و ده دقیقه بگذارند بماند تا دم بكشد. بعد این دمكرده را بعد از صرف غذا بنوشند.

انگور - امراض عصبى و روانى با رژیم انگور معالجه شده و یا از شدت آن كاسته مى شود. براى معالجهء این امراض بخصوص باید تغییر محل داده و به كوهپایه‌ها و ییلاقات كوهستانى رفت و استراحت كرد و حمام آفتاب و دوش آب گرفت و هر روز سه تا چهار كیلو انگور خورد و در فواصل متناوب سه یا چهار بار آب انگور نوشید.

بادام - دترویی طبیعى براى تقویت اعصاب مى باشد. ده دانه بادام را در آب خیس نمائید و پوست آنها را در بیاورید سپس آن را میل نمائید. این معجون بهترین دواى مقوى براى اعصاب است.

شاهپسند - سى تا چهل گرم شاه پسند طبى را در یك لیتر آب به مدت ده دقیقه بجوشانید. كمپرس گرم آن براى دردهاى عصبى مفید و مؤثر است.

قهوه - قهوه، ضد خستگى اعصاب است.

كرفس قمرى - مصرف كرفس قمرى (نوعى كرفس كه ریشه آن مثل كلم بزرگ مى شود) براى امراض عصبى تجویز مى شود.

گردو - براى درمان درد اعصاب، پوست خارجى سبز گردو را كوبیده و به شكل ضماد روى جاهائى كه دردناك است بگذارید.

ترب سیاه - ترب سیاه براى درد اعصاب تجویز شده است.

 آلو - آلو به واسطه منیزیم و فسفرى كه دارد اعصاب و مراكز عصبى بدن را تقویت مى كند و براى اشخاصى كه دچار ضعف اعصاب شده اند فوق العاده مفید است.

مرهم سیر - براى تهیه این مرهم باید سیر را رنده كرد و دو برابر آن روغن كامفره به آن اضافه و مخلوط نمود.

اگر با این مرهم ستون فقرات اشخاص ضعیف را مالش دهید این مالش براى آنها مفید و مطبوع خواهد بود و خستگى را از تن آنها دور خواهد كرد.

اسفناج و ترتیزك - در مورد خستگى جسمى یا عصبى، با دقت، یك مشت بزرگ اسفناج و یك مشت هم ترتیزك را بشوئید و آن را از آسیاب مخصوص سبزیها در كنید و سپس آن را صاف كرده و هر روز صبح ناشتا یك فنجان از آن بخورید.

پی- پیاز بواسطهء فسفرى كه دارد انجام كار فكرى را آسان مى سازد. به همین جهت مصرف آن به متفكرین و كسانى كه كارهاى فكرى دارند توصیه شده است.

در مورد ضعف و فرسودگى جسمى و عصبى، پیاز داراى عمل نیرو بخش و تقریبا فورى و آنى است. هضم مواد نشاسته اى را آسان ساخته و شخص را حاضر براى خواب مى كند. اگر شما احساس مى كنید خسته هستید، اشتها ندارید، چینهایى بر صورتتان افتاده و رنگ چهره تان زرد شده است یك پیاز درشت را كه چهار قسمت شده است

در سه فنجان آب بجوشانید تا پیاز بپزد و یك فنجان آب از آن باقى بماند و صبح ناشتا آن را بنوشید.

پیاز بواسطه گوگرد خود سبب تجدد قواى اعصاب مى شود. اگر پیاز را دو قسمت كنید و جلو بینى برده و به طور عمیق نفس بكشید، حملات عصبی را متوقف مى كند.

سیب زمینى - جوشاندهء برگ و گل سیب زمینى به مقدار سى گرم در یك لیتر آب، نوشابه اى بوجود می آورد كه به مقدار كمى داراى مواد مخدر و خواب آور است. این جوشانده را به اشخاصى كه مبتلا به نورالژى و تشنج و حمله ی اعصاب شده اند تجویز مى كنند.

خرفه - دمكرده ی خرفه به مقدار بیست و پنج گرم آن در یك لیتر آب براى رفع عصبانیت بسیار مفید است.

چغندر - فسفر چغندر، فیبرهاى عصبى را سرزنده مى كند و آرامش عصبى را تأمین مى سازد.

كلم - كلم به واسطه آنكه سرشار از ویتامینهاى (آ، ب، ث) است، انرژى از دست رفته را به اشخاص كم خون و خسته ی مفرط و عصبانى باز مى دهد.

اطوى داغ را روى برگ كلم بگذارید، و بعد به صورت ضماد آن را روى جاهاى بدنتان كه درد مى كند بگذارید درد اعصاب را تسكین مى دهد.

وقتى اعصاب صورت درد گرفت باید برگهاى كلم را با شیر پخت و آن را به صورت ضماد روى قسمتى از صورت كه درد مى كند گذاشت.

كاهو - كاهو را در مورد معالجه و درمان عصبانیت، بى خوابى، دردهاى اعصاب صورت، طپش قلب، سرفه‌هاى عصبى و تحریكات عصبى به كار مى برند.

زرد آلو - زرد آلو خوراكى است كه براى اعصاب مفید است و مصرف آن اعصاب را قوت مى بخشد. به همین جهت به اشخاصى كه اهل مطالعه و تعمق هستند و كارهاى فكرى دارند مصرف آن توصیه مى شود.

گوجه فرنگى براى درمان خستگى مفرط و خستگى زود گذر بسیار مفید است.

عدس - عدس به علت آنكه غذایى پر خاصیت و سرشار از ویتامین ب، آهن، كلسیم، سود پتاسیم و منگنز است، مصرف آن براى كسانى كه كارهاى سنگین و سخت بدنى مى كنند و همچنین اشخاصى كه كارهاى فكرى و دماغى انجام مى دهند توصیه مى شود. عدس به سیستم عصبى كمك مى كند.

لوبیاى چیتى-  لوبیاى چیتى چون داراى بسیارى از املاح معدنى و ویتامینهاى " آ " و " ب " و " ب ٢ " و " د " و " اى " مى باشد غذایى انرژى زا، مولد املاح معدنى، مقوى و متعادل كننده است و مصرف آن به كسانى كه از جهت جسمى یا فكرى دچار خستگى مفرط شده اند و به اشخاص عصبانى توصیه شده است.

لوبیاى خشك، براى سیستم اعصاب فوق العاده مفید است.

عسل - عسل، غذائى عالى و ممتاز براى كسانى است كه شدیدا خسته و یا مبتلا به بیمارى عصبى و یا خستگى شده اند.

گل شقایق - گل شقایق مسكن اعصاب و ضد سرفه‌هاى عصبى است. گل شقایق نعمانى هم براى درمان دردهاى اعصاب مفید است و در این مورد یك تا سه دسى گرم آن مصرف مى شود.

سیب - سیب غذاى اعصاب است و چون داراى فسفر مى باشد، سلسله ی اعصاب را تقویت مى كند و كار فكرى را تحریك نموده و شخص را مستعد خوابیدن مى سازد.

بادمجان در معالجه عصبانیت تجویز مى شود.

پرتقال و نارنج - پرتقال و نارنج براى سیستم عصبى، بحرانهاى عصبى و تشنجات مفید است، اعصاب را آرام مى كند و اعمال عصبى وا منظم مى سازد.

جعفری - جعفرى را خرد كنید و در شیر گرم بریزید و صبح ناشتا بخورید. این شیره براى رفع دردهاى عصبى مفید است. شیرهء برگ جعفرى را به مقدار مساوى با الكل نود و یا هفتاد درجه مى توان مخلوط كرد و در شیشه‌هاى در بسته آن را حفظ نمود و در موقعى كه درد اعصاب شروع شد باید سرانگشت را در این مخلوط فرو كرده و به جایى كه درد مى كند مالید.

ریحان - در هنگام غم واندوه و ضعف اعصاب، بیست تا پنجاه گرم گل و ساقه و برگ ریحان را در یك لیتر آب جوش مدت دوازده دقیقه دم كنید و بعد آن را صاف كرده با عسل و یا شكر تصفیه نشده شیرین كنید و بعد از هر غذا یك فنجان از آن را مصرف نمائید.

آب لیمو را اگر با آب هویج و آب كرفس مخلوط كنید و بنوشید، از عصبانیت جلو گیرى مى كند. شربت آبلیمو، مغز را باز كرده و اعصاب را آرامش مى بخشد.

ßاحتیاط:

عطر گل سوسن، ممكن است در افراد حساس، سردردهاى شدید عصبى ایجاد كند. لذا نباید این گل در اتاقهاى دربسته گذاشته شود.

سماق براى اعصاب مضر است.

مصرف مارچوبه به علت اینكه ایجاد ناراحتى و بى خوابى مى كند، براى كسانى كه مبتلا به امراض عصبى هستند، منع شده است.

گلهاى موگه را نباید در اتاق خواب و یا اتاقهاى در بسته گذاشت، زیراتولید ناراحتیهاى عصبى مى كند.

 

تکمیلی در اینجا

مطالب مرتبط :

گیاهان دارویی و درمان نازایی

بیماری های ریوی و درمان گیاهی آن

درمان گیاهی آسم و سرفه و برونشیت

ضعف قوای شهوانی (قوه باء) و درمان گیاهی آن

لاغری و درمان آن

دیابت (بیمارى قند) و درمان گیاهی آن

چاقى و درمان گیاهی آن

تصفیه خون با گیاهان دارویی

بیماریهاى كبد و درمان گیاهی آن

حساسیت (هیستامین) و درمان گیاهای آن

كك و مك و درمان گیاهی آن

میخچه و زگیل و درمان گیاهی آن

سیاتیك و درمان گیاهی آن

تهوع و دل بهم خوردگى(استفراغ) و درمان گیاهی آن

بهداشت زنان و درمان گیاهی مشکلات زنانه

همورئید (بواسیر) و درمان گیاهی آن

بیماریهاى قلبى و درمان گیاهی آن

هموفیلى (عدم انعقاد خون) و درمان گیاهی آن

اسپری ضد آفت آویشن زردبند

عفونتهاى داخلى و درمان گیاهی آن

اسهال و اسهال خونى و درمان گیاهی آن

اشتها و كم اشتهایى و درمان گیاهی آن

آنژین - گلو درد و درمان گیاهی آن

دل درد و درمان گیاهی آن

تشنج (seizures) و درمان گیاهی آن

نفخ و درمان گیاهی آن

رماتیسم و درمان گیاهی آن

كمر درد علت ها و درمان گیاهی آن

سردرد و میگرن و درمان گیاهی آن

کم خونی و درمان گیاهی آن

فشار خون و درمان گیاهی آن

درمان گیاهی بیماری های کلیه

درمان گیاهی تنگى نفس

بی خوابی و درمان گیاهی آن

درمان گیاهی گریپ – زكام – آنفلوانزا

تب و درمان گیاهی آن

درمان گیاهی بیماری های عصبی

درمان گیاهی ناراحتیهاى مجارى ادرار

درمان گیاهی آسم

درمان گیاهی اگزما ،خارش پوست و حساسیت (آلرژی)

درمان گیاهی یبوست

درمان گیاهی پسوریازیس

عوامل ریزش مو و درمان آن
طبقه بندی: طب سنتی،  درمان گیاهی، 
برچسب ها: درمان گیاهی بیماری های عصبی، بیماری عصبی، درمان گیاهی، ناراحتى و خستگى عصبى، درمان درد اعصاب، درمان گیاهی سر درد، سردرد،
ارسال توسط علی محمدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از مطالب exsirplantsراضی بودید؟

پیوند های روزانه