تبلیغات
گیاهان دارویی-طب سنتی - بهره برداری از گیاهان دارویی ومعطر جنگلی(10)
گیاهان دارویی-طب سنتی
وبلاگ تخصصی گیاهان دارویی و خرید و فروش گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
به فروشگاه بزرگ گیاهان دارویی و محصولات طب سنتی شفای سبز ایران خوش آمدید

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 14 آبان 1388

زمان بهره برداری از صمغ و مان ،گال های درختان جنگلی و پوست و...

زمان بهره برداری از صمغ و مان گیاهان دارویی جنگلی

زمان بهره برداری از صمغ گیاهان با توجه به مراحل فنولوژیکی(دوره رویشی و زایشی گیاه) گیاهی وشرایط جغرافیایی واکولوژیکی متفاوت است مثلاً برداشت سقز از درختان بنه از استان های غربی کشور ازجمله کردستان از نیمه دوم خرداد ماه شروع شده و تا اواسط مرداد ادامه می یابد در اوایل شروع بهره برداری جریان شیره نباتی به خارج از گیاه حداکثر بوده در تابستان هرچه دما افزایش می یابد جریان شیره نباتی به تدریج کند تر می شود بعضی صمغ ها ممکن است در دو فصل تشکیل شوند مانند یک نوع گزانگبین حاصل از درختان بلوط که تحت تأثیر تغییر ناگهانی شرایط آب و هوا به وجود می آید این صمغ یک بار در ماه های خرداد و تیر ویک بار هم در ماه های شهریور ومهر برداشت می شود به طور کلی بهتر است بهره برداری ازصمغ ها بعد از پایان باران های بهاره وقبل از شروع باران های پاییزی انجام شود زمان برداشت مان ها از درختان جنگلی هم تابع شرایط مختلف محیط است جمع آوری آنها معمولاًدر ساعات خنک صبح انجام می شود.

در روزهایی که بادهای تند می وزد یا احتمال بارندگی وجود دارد نباید بهره برداری مان انجام شود زیرا وزش بادهای تند وریزش باران در روز های برداشت سبب از بین رفتن مان و یا عدم تولید آن می شود .

زمان بهره برداری گال های درختان جنگلی

گال درختان را از اواسط تابستان به مدت تقریبی دو ماه یعنی تا قبل از شروع باران های پاییزی بهره برداری می نمایند به طور مثال زمان بهره برداری از مازوج سبز از حدود بیستم تیر ماه شروع شده وتا نیمه مرداد ادامه دارد از این زمان به بعد رنگ گال ها به سفید گرایش پیدا می کند و مازوج سفید نامیده می شود در این هنگام است که حشره گال را سوراخ کرده از آن خارج می شود و همین امر سبب کاهش ارزش مازوج سفید نسبت به مازوج سبز است برداشت مازوج سفید تا شروع باران های پاییزی ادامه می یابد گال ها پس از برداشت باید یک تا دو روز برای خشک شدن و پیش گیری از قارچ زدگی در معرض آفتاب قرار گرفته زیر و رو شوند. به طور کلی بهره برداری از گال های درختان جنگلی باید در گرما انجام شود چون در این مدت گال ها بیشترین مواد موثر را دارند .

زمان بهره برداری از پوست درختان جنگلی

پوست بعضی از درختان جنگلی دارای مواد موثر دارویی است. زمان بهره برداری از این پوست ها اواخر زمستان تا اوایل بهار می باشد که در این مدت پوست درخت به تدریج در اثر رطوبت محیط نرم می شود بهتر است بهره برداری از پوست درخت بلافاصله پس از قطع انجام شود معمولاً بیشترین مواد موثر در پوست درختان وشاخه ها ی جوان وجود دارد لزا برای بهره برداری از آنها در اوایل بهار پوست شاخه های جوان را جدا کرده واز مواد موثر آن استفاده می کنند.

تعدادی از گونه هایی که از پوست آنها استفاده می شود شامل:

Berberis vulgar                            زرشک معمولی

      Berberis integrima                 زرشک زرافشان

     Corylus avellana                      فندق

Alnus glotinosa                             توسکا قشلاقی

Fraxinus excelsior                         زبان گنجشک

Ulmus glabra                                نارون

Robinia pseudoacacia                   اقاقیا

Salix alba                                      بید سپید

Salix aegyptica                             بید مشک

Taxus baccata                               سرخ دار

روش های بهره برداری از گیاهان دارویی ومعطر در جوامع جنگلی

برداشت بسیاری از فرآورده های گیاهان جنگلی از طریق چیدن یا بریدن و یا شکستن قسمتی از گیاه انجام می شود که بهتر است این کار به وسیله چاقوی تیز یا قیچی باغبانی صورت گیرد . بهره برداری از قسمت جدا شده باعث یک سری تبدیلات بیولوژیک می شود وسلول های گیاهی شروع به ضعیف شدن می کنند جدا شدن قسمت هوایی از ریشه قبل از هر چیز قطع جریان مواد غذایی راسبب می شود وجریان آبی که مواد غذایی در آن محلول است وبه سمت بالای گیاه می رود، متوقف می شود. در صورتی که اندام گیاهی پس از قطع فوری به صورت ورقه های نازک در معرض هوا پهن نشود خطر گرم شدن آن وجود دارد زیرا آنزیم هایی که در گیاه وجود دارند وقبلاً مواد محرکه را تشکیل می دادند شروع به تجزیه شدن می کنند.

 در اکثر موارد از روش خشک کردن گیاه زیر نور مستقیم خورشید استفاده نمی شود چرا که نور خورشید باعث از بین رفتن مواد اولیه گردیده ، گیاه به سرعت زرد وقهوه ای می شود گیاهانی که برای اسانس گیری جمع آوری می شوند با عمل خشک شدن در نور خورشید یک سوم وگاهی تا یک پنجم مواد اولیه خود را از دست می هند.
طبقه بندی: تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی جنگلی، 
برچسب ها: زمان بهره برداری از پوست درختان جنگلی، روش های بهره برداری از گیاهان دارویی ومعطر در جوامع جنگلی، زمان بهره برداری گال های درختان جنگلی، زمان بهره برداری از صمغ و مان گیاهان دارویی جنگلی،
ارسال توسط علی محمدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از مطالب exsirplantsراضی بودید؟

پیوند های روزانه