گیاهان دارویی-طب سنتی
وبلاگ تخصصی گیاهان دارویی و خرید و فروش گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
به فروشگاه بزرگ گیاهان دارویی و محصولات طب سنتی شفای سبز ایران خوش آمدید

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 16 شهریور 1391
بررسی بیماری بی خوابی و درمان گیاهی آن و ...

                                                      بی خوابى

خواب براى تجدید قوائى كه هنگام روز بر اثر فعالیت دماغى و یا جسمى از دست رفته است لازم مىباشد. علاوه بر این، خواب به عمل تغذیه كمك می كند. هرگاه امرى موجب بی خوابى ممتد گردد، آدمى رنجور و ناتوان می شود.

از آنجا كه بی خوابى فوق العاده، موجب خستگى و ناتوانى بنیه و مغز می شود بایستى آن را مرض انگاشت و جدا به معالجه‌اش پرداخت نخستین كارى كه در این باره باید بشود این است كه باید علت بی خوابى را از میان برد.

بعضى اوقات سوء هاضمه موجب بی خوابى می گردد، زیرا سو هاضمه در فعالیت قلب دخالت كرده از جریان یافتن خون بطور طبیعى جلوگیرى می كند و كم كم بی خوابى سوهاضمه را بیشتر می گرداند و سوهاضمه كه شدت یافت بی خوابى هم به همان نسبت افزون می گردد. در این صورت باید بی درنگ در صدد رفع سوء هاضمه بر آمد. بهترین روش در این مورد این است كه مرتب به مقدار لازم غذاى بخوریم و صبح و عصر به ورزش سبك بپردازیم و شب زود بخواب برویم و شام غذاى سبك بخوریم. شام را باید لا اقل دو ساعت پیش از خوابیدن خورد. اگر رختخواب راحت و هواى اطاق هم پاك باشد، با كشیدن نفسهاى عمیق می توان بخواب رفت بعضى اوقات بی خوابى در نتیجه قلت عمل تعرق تولید می شود. در این صورت شنا با آ ب گرم یا ورزش موجب رفع كسالت می گردد.

در زمستان موقع خوابیدن، سردى پا ممكن است موجبات ناراحتى را فراهم كند. گردش روزانه در هواى آزاد و شستن پا در آب ولرم شلغم و یا خردل، براى مدت ٢٠ دقیقه قبل از خوابیدن، بالا و پائین دویدن و سپس جوراب پشمى گرم

پوشیدن و در رختخواب خوابیدن و یا پا را مالش دادن، این نوع بی خوابیها را از بین می برد.

در صورتى كه صداى زنگ در گوش، موجب بی خوابى بشود، كمى روغن خردل بر سراسر تن مالیده یك ماساژ ملایم به اعضاء بدهید و چند قطره روغن نباتى بر سر بمالید و چند قطره روغن زیتون در گوش بچكانید. در این صورت اعصاب آرام گرفته و به خواب خواهید رفت.

به خاطر داشته باشید كه موقع خواب قلب و معده باید در سمت راست جسم قرار گرفته باشد و براى اینكه اعضاء حیاتى درست كار كنند، بهتر است كمتر هنگام خواب به این دو عضو فشار وارد شود. پس باید حتى الامكان سمت راست بخوابید تا از این فشار جلو گیرى شود.

در بعضى موارد نامرتب بودن رختخواب، خود باعث بی خوابى می گردد. براى اینكه خون درست جربان یابد لازم است در هنگام خواب سر روى سطح بلند ترى قرار گیرد، براى همین جهت است كه بالش به كار می برند ولى پیداست در صورتى كه بالش خیلى بلند باشد موجب بی خوابى می گردد.

براى درمان بیخوابى باید از برگ یا گل بید مشك كمك بگیرید: پنجاه گرم برگ بیدمشك خشك شده را در یك لیتر آب جوش دو دقیقه بجوشانید و ده دقیقه دم كنید، سپس آن را صاف كنید و هر روز سه بار و هر بار یك فنجان از آن را بنوشید. نوع دیگر براى تهیه دم كرده گل بیدمشك باید پنجاه گرم گل بیدمشك را كه خشك كرده‌اید در یك لیتر آب خیلى جوش دوازده دقیقه دم كنید و شیرین كنید و هر روز سه بار و هر بار یك فنجان از آن را قبل از صرف غذا بنوشید.

اگر دم كرده برگ پرتقال را كه با یك یا دو قاشق عرق بهار نارنج مخلوط شده باشد، پیش از خواب مصرف نمائید بدون شك بلاى بی خوابى بر طرف شده وشما به خواب آرام و راحتى فرو خواهید رفت. نسخه تهیه دواى بی خوابى اینست كه بیست گرم برگ خشك درخت پرتقال را در یك لیتر آب جوش ده تا پانزده دقیقه دم كنید و بعد صاف كنید و با عسل یا شكر شیرین سازید و موقع خواب یك فنجان از آن را با دو قاشق عرق بهار نارنج بخورید و بخوابید. اگر دسترسى به برگ پرتقال ندارید می توانید به جاى آن سى گرم پوست نارنج را تكه تكه كرده در یك لیتر آب جوش بریز ید و پنج دقیقه بجوشانید و بیست دقیقه دم كنید و بعد صاف كنید و با عسل شیرین كنید و یك فنجان از آن را با دو قاشق بهار نارنج پیش از خواب بخورید و بخوابید.

اگر یك فنجان جوشانده پوست خشخاش را قبل از خواب بنوشید به خواب عمیق و خوشى فرو خواهید رفت. برى تهیه این جوشانده باید ده گرم پوست رسیده و خشك خشخاش را در دویست گرم آب جوش بیندازید و پنج دقیقه بجوشانید، بعد ده دقیقه آن را دم كنید و سپس صاف كنید و با عسل شیرین سازید و یك فنجان از آن را قبل از خواب بنوشید.

اگر دچار بی خوابى هستید قبل از اینكه به بستر خواب روید یك فنجان دم كرده سنبل الطیب را بنوشید و به رختجواب بروید و از خواب مطبوعى بهره‌مند شوید.

طرز تهیه دم كرده سنبل طیب: باید شصت تا صد گرم ریشه خشك آن را در یك لیتر آب گرم بریزید و دوازده ساعت بگذارید و بعد از دوازده ساعت كه گذشت آن را صاف كنید و صرف نمائید. ولى احتیاط كنید كه مصرف زیاد و پى در پی سنبل الطیب باعث ضعف قوه بینائى و شنوایى می شود.

دم كرده برك درخت گلابى داروى شفا بخش بی خوابى است. براى تهیه آن باید صد و بیست گرم برگ خشك درخت گلابى را در یك لیتر آب جوش بیست دقیقه دم كنید و بعد صاف نمائید و موقع خواب یك فنجان از آن را بنوشید تا در خواب آرام و عمیق فرو روید.

پنجاه گرم میوه گل نسترن را كه تازه یا خشك باشد با كارد تكه تكه كنید و در یك لیتر آب سرد بریزید تا سه ساعت بماند و بخیسد. بعد از آن ظرف محتوى آن را روى آتش ملایمى بگذارید تا به جوش آید و پنج دقیقه بجوشد. بعد ظرف را از روى آتش بردارید و دوباره پانزده دقیقه بگذارید بماند تا دم بكشد. بعد آن را صاف و شیرین كنید و در طى روز چند بار آن را بنوشید. مصرف این جوشانده بی خوابى را بر طرف می كند.

اشخاصى كه دچار بی خوابى و درد اعصاب شده اند باید با شام خود كاهو مصرف كنند و یا شبها قبل از خواب، جوشانده شصت گرم كاهو را در یك لیتر آب مصرف نمایند تا خواب راحتى داشته باشند. ماده اى كه در كاهو هست و به نام (لاكتوكاریوم) خوانده می شود داراى خواص آرام بخش و خواب كننده می باشد.

سیب به علت اینكه داراى فسفر می باشد سلسله ی اعصاب را تقویت می كند و شخص را مستعد خوابیدن می سازد.

بسیارى از دهاتیان كه سنشان زیاد شده و در اثر كثرت سن دچار كم خوابى و بی خوابى شده اند اگر قبل از خواب سیب نخورند خوابشان نمی برد. به همین جهت روى تجربه بهترین و مؤثرترین داروى خواب آور را سیب درختى تازه و رسیده می دانند.

گل شقایق مخدر و خواب آور است براى این منظور دوازده گرم گل شقایق خشك را در یك لیتر آب مدت ده دقیقه بجوشانید و بنوشید تا در عالم پر از سكون و آرامش خواب فرو روید.

از آنجا كه كمبود كلسیم سیب تشنج اعصاب و بی خوابى می شود، براى اینكه خواب راحتى داشته باشید، از میوه‌ها و مواد غذائى حاوى كلسیم استفاده كنید.

اگر شما بیماران عصبى و مبتلایان به بی خوابى به طرز تغذیه خود توجه كنید

به زودى شفا می یابید، زیرا غذاهاى شما همیشه از گوشت، تخم مرغ و مواد نشاسته اى ترتیب داده شده است و این غذاها اسیدهائى براى خون تولید می كنند كه سبب اختلالات عصبى و كلیوى می شود و روز بروز حال مبتلایان به امراض عصبى و بی خوابى را شدیدتر می كند. بر خلاف رژیمهاى گوشتى، رژیم گیاهخوارى از نظر زیست شناسى رژیمى است كه مسكن و آرام بخش است و ترشترین میوه‌ها مخصوصا لیمو از این جهت مؤثر و مفید است.

پیاز بواسطهء فسفرى كه دارد انجام كار فكرى را آسان می سازد، به همین جهت مصرف آن به متفكرین و كسانى كه كارهاى فكرى دارند توصیه شده است. در مورد ضعف و فرسودگى جسمى و عصبى، پیاز داراى عمل نیرو بخش تقریبا فورى و آنى است و هضم مواد نشاسته اى را مخصوصا آسان ساخته و شخص را حاضر براى خواب می كند.

اشخاصى كه دچار بی خوابى هستند اگر شبها با غذاى خود پیاز بخورند حالشان بهتر شده و خواب زودتر به سراغ آنها خواهد آمد.

مصرف ترب سیاه در شام براى رفع بی خوابى توصیه شده است.

دم كرده خرفه به مقدار بیست و پنج گرم در یك لیتر آب براى رفع بی خوابى بسیار مفید است.

مصرف سیب زمینى ترشى به پیران براى اینكه خوابشان زیاد توصیه شده است.

خیار خواب آورد. جوشانده برگ و گل سیب زمینى به مقدار سى گرم در یك لیتر آب، نوشابه اى بوجود مى آورد كه خواب آور است.

دم كرده شكوفه به را كه تازه یا خشك شده باشد به مقدار سى گرم در یك لیتر آب، با عرق بهار نارنج مخلوط كنید و بیاشامید تا به خواب عمیق و راحتى فرو بروید.

اشخاصى كه بعد از غذاى شب نارنگى مى خورند، خواب آنها عمیق می شود، زیرا نارنگى داراى مقدار زیادى بروم است و بروم تسكین دهنده سیستم عصبى است.

اگر شیره تخم كدو را بگیرید و در شیر یا آب بپزید براى رفع بی خوابى مفید است.

كسانى كه از بی خوابى رنج می برند باید موسیر را در سوپ خود داخل كنند و موقع شام بخورند تا اثر معجزه آساى آن را در فراهم آمدن خوابى راحت و آرام به چشم خود ببینند.

 

خواب راحتی داشته باشید.

 مطالب مرتبط :

گیاهان دارویی و درمان نازایی

بیماری های ریوی و درمان گیاهی آن

درمان گیاهی آسم و سرفه و برونشیت

ضعف قوای شهوانی (قوه باء) و درمان گیاهی آن

لاغری و درمان آن

دیابت (بیمارى قند) و درمان گیاهی آن

چاقى و درمان گیاهی آن

تصفیه خون با گیاهان دارویی

بیماریهاى كبد و درمان گیاهی آن

حساسیت (هیستامین) و درمان گیاهای آن

كك و مك و درمان گیاهی آن

میخچه و زگیل و درمان گیاهی آن

سیاتیك و درمان گیاهی آن

تهوع و دل بهم خوردگى(استفراغ) و درمان گیاهی آن

بهداشت زنان و درمان گیاهی مشکلات زنانه

همورئید (بواسیر) و درمان گیاهی آن

بیماریهاى قلبى و درمان گیاهی آن

هموفیلى (عدم انعقاد خون) و درمان گیاهی آن

اسپری ضد آفت آویشن زردبند

عفونتهاى داخلى و درمان گیاهی آن

اسهال و اسهال خونى و درمان گیاهی آن

اشتها و كم اشتهایى و درمان گیاهی آن

آنژین - گلو درد و درمان گیاهی آن

دل درد و درمان گیاهی آن

تشنج (seizures) و درمان گیاهی آن

نفخ و درمان گیاهی آن

رماتیسم و درمان گیاهی آن

كمر درد علت ها و درمان گیاهی آن

سردرد و میگرن و درمان گیاهی آن

کم خونی و درمان گیاهی آن

فشار خون و درمان گیاهی آن

درمان گیاهی بیماری های کلیه

درمان گیاهی تنگى نفس

بی خوابی و درمان گیاهی آن

درمان گیاهی گریپ – زكام – آنفلوانزا

تب و درمان گیاهی آن

درمان گیاهی بیماری های عصبی

درمان گیاهی ناراحتیهاى مجارى ادرار

درمان گیاهی آسم

درمان گیاهی اگزما ،خارش پوست و حساسیت (آلرژی)

درمان گیاهی یبوست

درمان گیاهی پسوریازیس

عوامل ریزش مو و درمان آن
طبقه بندی: بیماری شناسی،  طب سنتی،  درمان گیاهی، 
برچسب ها: بی خوابی، درمان گیاهی بی خوابی، طب سنتی، درمان گیاهی، درمان بی خوابی، علت بی خوابی،
ارسال توسط علی محمدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از مطالب exsirplantsراضی بودید؟

پیوند های روزانه