تبلیغات
گیاهان دارویی-طب سنتی - عصاره گیاه دارویی ماریتیغال زردبند (سیلیمارین)
گیاهان دارویی-طب سنتی
وبلاگ تخصصی گیاهان دارویی و خرید و فروش گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
به فروشگاه بزرگ گیاهان دارویی و محصولات طب سنتی شفای سبز ایران خوش آمدید

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 7 بهمن 1391
معرفی عصاره گیاه دارویی ماریتیغال ( درمان کبد چرب ، ضد سرطان ،آنتی اکسیدان ، مانع تشکیل سنگ صفرا و . . .) از محصولات شرکت دارویی زرد بند و آشنایی با خواص و نحوه مصرف وهمچنین مکانیسم اثر آن

عصاره گیاه دارویی ماریتیغال زردبند (سیلیمارین)

Milk Thistle oral drop ZB

کمک به بهبود هپاتیت A,B,C تنبلی کبدی و یرقان ، ضد سرطان و آنتی اکسیدان

جلوگیری از تشکیل سنگ صفرا و کمک به بهبود سوء هاضمه

 

خواص گیاه دارویی ماریتیغال در درمان ناراحتی های کبد و صفرا از دوره یونان باستان شناخته شده بود . پلینیوس حکیم دو هزار سال قبل مصرف عصاره گیاه را همراه با عسل برای دفع سنگ صفرا توصیه می نمود . در دوره قرون وسطی نیز برای درمان بیماری های کبد و صفرا که به مالیخولیا منسوب میکردند از این گیاه استفاده می نمودند .

استفاده دارویی این گیاه در دوران معاصر به سال 1968 برمی گردد . هنگامی که برای نخستین بار فلاونوئیدهای اصلی ماریتیغال (از جمله سیلیبین ، سیلی کریستین و سیلی دیانین) شناسایی شده و در مجموع بنام سیلیمارین معرفی شدند . هر چند سیلیمارین در تمام پیکره گیاه ماریتیغال یافت میشود ولی بیشترین مقدار آن در دانه های رسیده این گیاه موجود است . این گیاه به صورت خودرو در نقاط مختلف کشور به ویژه استان های آذربایجان ، گلستان و فارس می روید ولی رقم زراعی آن برای نخستین بار در کشور توسط زنده یاد استاد رضا امیدبیگی کشت گردید و در حال حاضر در مزارع شرکت دارویی زردبند تولید و فرآوری می گردد .

موارد مصرف

·         کمک به بهبود هپاتیت A,B,C تنبلی کبدی و یرقان

·         ضد سرطان و آنتی اکسیدان

·         جلوگیری از تشکیل سنگ صفرا و کمک به بهبود سوء هاضمه

مکانیسم اثر

·         کمک به بهبود هپاتیت A,B,C تنبلی کبدی و یرقان

·         القای بازسازی کبد

·         سیلیمارین با تحریک سنتز "DNA پلی مراز A" و "rRNA پلی مراز" سبب افزایش سنتز ریبوزوم ها و DNA  و در نتیجه افزایش تولید پروتئین و تولید سلولهای جدید کبدی میگردد ، همچنین سبب مهار بیان فاکتور نسخه برداری “ NF-Kappa B “ می شود .

شایان ذکر است که افزایش سنتز در بافت آسیب دیده صورت میگیرد و تاثیری در میزان سنتز DNA  و پروتئین در سلولهای بدخیم ندارد .

 

 

اثرات ضد التهابی

با توجه به اینکه مزمن شدن التهاب سبب مرگ سلولی وفیبروز می گردد . سیلیمارین با مکانیسم های زیر از این روند جلوگیری می کند .

سیلیمارین سبب  تثبیت غشای سلولی به ویژه در ماست سل ها شده ، همچنین از سنتز آنزیم 5- لیپواکیسژناز جلو گیری کرده و سبب کاهش سنتز "TNF-a" و پروستاگلاندین می شود .

از طرف دیگر با مهار عملکرد سلول های کوپفرکبدی از جمله کاهش تولید آنیون سوپر اکسید و نیتریک اسید "NO" و کاهش سنتز لوکوترین ها "به ویژه لوکوترین B4" سبب کاهش روند التهاب در کبد میشود .

اثرات ضد فیبروتیک

سیلیبین سبب کاهش سنتز سلولهای ستاره ای کبد و در نتیجه کاهش میوفیبروبلاست شده و در نتیجه از فیبروز جلوگیری می کند .

همچنین سبب کاهش میران کلاژن کبدی ونیز کاهش "mRNA" مربوط به "TIMP-1" (مهار کننده متالوپرتئاز بافتی  (Iو کاهش سطح "TGF B1 " ( عامل تغییر رشد بتا ) شده و به طور کلی روند پیشرفت فیبروز را کند میکند .

اثرات آنتی اکسیدان

سیلیمارین آنتی اکسیدان بوده و سبب حذف رادیکال های آزاد اکسیژن دار در بدن می گردد . همچنین با افزایش فعالیت سوپر اکسید دسموتاز در سلول های کبدی ایجاد اثرات آنتی اکسیدانی میکند .

اثرات ضد سرطان

مطلاعات انجام شده نشان میدهد که سیلیمارین با داشتن خواص آنتی اکسیدانی ، القاء آپیتوز سلولی در سلول های سرطانی و مهار چرخه تقسیم سلولی در این سلولها سبب بهبود سرطان های پروستات ، پوست سینه ، ریه ، صفرا ، تخمدان و کولون می گردد .

جلوگیری از تشکیل سنگ صفرا و بهبود سوء هاضمه

سیلیمارین با افزایش حلالیت و جریان صفرا احتمال ابتلا ذبه سنگ صفرا را کاهش داده و با افزایش ترشح صفرا به روده کوچک علاوه بر تسهیل خروج سنگ ، سبب بهبود عمل هضم و جلوگیری از سوء هاضمه می گردد .

مطالعات بالینی هپاتیت

·         مطالعه بالینی دو سویه کور انجام شده در بیماران مبتلا به هپاتیت کبدی که روزانه 420 میلی گرم سیلیمارین ( 3 دوز 140 میلی گرم در روز ) دریافت می کردند ، نشان دهنده کاهش عوارض این بیماری است .

·         نتایج دو مطالعه بالینی دو سویه کور دیگر که به مدت 12 ماه در 36 بیمار مبتلا به هپاتیت مزمن (با سیروز یا بدون سیروز ) که روزانه 420 میلی گرم سیلیمارین در مقایسه با پلاسبو دریافت میکردند ، نشان دهنده بهبود بافت کبدی در گروه تحت درمان با سیلیمارین بوده است .

 

مقدار و نحوه مصرف

·         روزی 4 مرتبه و هر بار حداقل 20 قطره در لیوان آب ، چای یا قهوه (ولرم) و یا شربت حل کردهو میل نمایید .

دوره مصرف

·         مصرف این عصاره تا حصول نتیجه مطلوب می تواند ادامه یابد .

·         با توجه به خواص پیشگیری کننده سیلیمارین ، مصرف این فرآورده به افرادی ( کارگران کاخانه رنگ سازی ، مصرف کنندگان نوشابه های الکلی ) که در معرض آسیب های کبدی قرار دارند توصیه میشود .

موارد احتیاط و منع مصرف

·         افرادی که به گیاهان خانواده کاسنی حساسیت دارند از مصرف این فرآورده خودداری کنند .

شرایط نگهداری

·         در جای خشک و تاریک و در دمای محیط ( کمتر از 25 درجه سانتی گراد ) نگهداری شود .

 

منابع

1)      فازماکوپه گیاهی ایران ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، معاونت غذا و دارو ، تهران 1381 ، 285-277 .

2)      جمشیدی ، ا.م.، احمد آشتیانی ، ح.ر ، اولیا زاده ، ن. ، جعفرزاده ، م. ، طاهری بروجردی ، م. م. ، 1386 . یک کلید برای هزار قفل (مروری جامع بر داروی گیاهی سیلیمارین و معرفی گیاه خارمریم ). انتشارات نوآور

3)      فلاح حسینی ، ح، علویان ، س. م. ، تولیت ، ط.، جمشیدی ، ا.ح ، حشمت ، ر. ، نقدی بادی ، ح.ع.، خانی ، م. ، 1389 . بررسی اثر عصاره بذر گیاه دارویی خارمریم ( Silybum marinum L. Gaertn.  ) بر سیروز کبدی در بیماران مبتلا به هپاتیت B مزمن . فصلنامه گیاهان دارویی . 4:6-1 .

مطالب مرتبط:

تصفیه خون با گیاهان دارویی

دیابت (بیمارى قند) و درمان گیاهی آن

فشار خون و درمان گیاهی آن

بیماریهاى كبد و درمان گیاهی آن

درمان گیاهی بیماری های کلیه

طبقه بندی: مقالات گیاهان دارویی،  طب سنتی،  درمان گیاهی،  دارو های گیاهی،  گیاه شناسی و خواص گیاهان دارویی،  آشنایی با گیاهان دارویی و چگونگی تولید و پرورش آنها، 
برچسب ها: ضد سرطان، آنتی اکسیدان، جلوگیری از تشکیل سنگ صفرا، • کمک به بهبود هپاتیت A، بهبود تنبلی کبدی و یرقان، کبد چرب، کمک به بهبود سوءهاضمه،
ارسال توسط محمدرضا آخوندی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از مطالب exsirplantsراضی بودید؟

پیوند های روزانه