گیاهان دارویی-طب سنتی
وبلاگ تخصصی گیاهان دارویی و خرید و فروش گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
به فروشگاه بزرگ گیاهان دارویی و محصولات طب سنتی شفای سبز ایران خوش آمدید

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 18 فروردین 1392
بررسی بیماری های قلبی و درمان گیاهی آنها و...

بیماریهاى قلبى و درمان گیاهی آن

ضربان غیر عادى قلب، حتما دلیل بر وجود امراض قلبى نیست. حالت عصبانى، استعمال زیاد دخانیات و اختلالات جهاز هاضمه هم گاهى تولید ضربان قلب می كند. معالجه موقتى در این گونه موارد، گردش، ترك سیگار و گذاشتن كمپرس سركه گلاب روى ناحیه قلب است.

در عوارض قلبى برنامه غذایى زیر مفید و مؤثر است.

باید اوقات غذا بجاى سه مرتبه، پنج مرتبه شود و در وعده آخر كمتر از وعده‌هاى دیگر غذا بخورد. اگر در پاهاى بیمار علائم تورم پیدا شد و تنگ نفس شدت یافت، استراحت كامل لازم دارد. بیمار باید مدت پنج روز بجز شیر چیزى نخورد (٨٠٠ تا ٢٠٠٠ گرم) و از روز دوم بر شیر مقدارى مواد هیدروكربنه بیافزاید، اشخاص فربه و شكم پرست باید كمال احتیاط را مبذول دارند و در روز، جز شیر و یكى دو قطعهء كوچك نان برشته چیزى نخورند (روز اول دو قطعه، روز دوم ٤ قطعه) غذایشان كاملا بی نمك باشد، بطوریكه در روز بیش از ٢ تا ٤ گرم یعنى یك چهارم تا یك هشتم مقدار معمولى نمك استعمال نشود.

شربت غلیظى كه از نوك مارچوبه تهیه می شود به مقدار سه قاشق سوپخورى در روز براى بیماریهاى قلبى مصرف می شود. براى تهیه این شربت باید سرهاى مارچوبه را در هاون كوبیده و شیره آن را كشید و چند ساعت بعد وقتى ته نشین شد باید آن را صاف كرد سپس آن را در ظرفى ریخته تورى قابلمه اى دیگر كه آب دارد بگذارید و در مقابل صد گرم این شربت صد و هشتاد گرم شكر به آن اضافه نموده و به هم زد تا اینكه شربت به قوام بیاید. سپس باید آن را در بطرى در بسته اى ریخت و در آن را محكم بست و در جاى خشكى آن راحفظ كرد.

امراض قلبى بطور مستقیم یا غیر مستقیم از خون پیدا می شود. معالجه با انگور در امراض قلبى سبب می شود كه از ایجاد رسوب چربى در مجراى شریانها جلوگیرى گردد و اعمال قلب بطور طبیعى انجام گیرد.

انگور چیزى نیست كه در امراض قلبى مصرف آن منع گردد و بعضى به اشتباه فكر مى كنند كه در بیماریهاى قلبى مصرف انگور را منع كرده اند. در بیماریهاى قلبى نخست باید رژیم صغیر انگور را به مدت ده روز شروع كرد و پس از آن رژیم كبیر انگور را به مدت سه یا چهار ماه ادامه داد.

در ضعف قلب كه به علت بیماریهاى كلیه پیدا می شود، آب انگور انرژى عضلات قلب را زیاد كرده و به علت دفع مواد مضر از بدن، قلب را سبكبار مى سازد.

در مواردى كه قلب ضعیف شده است و اختلالات ضربان قلب بوجود آمده است مصرف عسل را توصیه و تجویز می كنند.

- در نارسائى شریانها هم عسل، مقوى كاملى براى قلب است.

براى معالجه نارسائى قلبى، شربت زرشك تازه مصرف كنید. پانصد گرم زرشك تازه را در دو دسى لیتر آب سرد بریزید و دو تا سه ساعت بگذارید بماند. بعد شیره آن را بگیرید و به آن ٦٠٠ گرم شكر اضافه كنید و روى آتش ملایمى بگذارید تا شكر حل شود بدون آن كه به جوش آید. بعد آن را صاف كنید و كمى آب جوش به اندازه اى كه تمام آن یك لیتر شود در آن بریزید و سپس آن را در در بطرى كنید. این شربت را تا مدتهاى طولانى می توانید نگاه دارید و هر وقت به آن احتیاج داشتید ٣٠ تا ١٥٠ گرم از آن را در روز مصرف كنید. شربت را می توانید به تنهائى یا مخلوط با كمى آب میل كنید.

كسانى كه از قلب ناراحتى دارند نباید ورزش كنند مگر بدستور صریح و توصیه پزشكان معالج صلاحیت دارشان، و همیشه باید در این كار معتدل و میانه‌رو باشند و از افراط و زیاده روى در ورزش و حركات بدنى دورى جویند.

بیماران قلبى باید از سوخت زیاد، آب زیاد و نمك زیاد حذر نمایند. در معالجه امراض قلبى نباید اثر معجزه آساى املاح پتاسیم را فراموشى كرد و حتى المقدور باید غذایى خورد كه داراى املاح پتاسیم باشد.

دم كرده گل گاو زبان، و سنبل الطیب، به جاى چاى بسیار نافع است. آب میوه مخصوصا آب سیب و آب انگور براى امراض قلبى مفید است و زیادى آب میوه ضرر ندارد.

سیب زمینى داراى پتاسیم، فسفر، كلسیم و منیزیم مى باشد و به علت داشتن پتاس براى قلب بسیار مفید است و به بیماران قلبى رژیم مخصوص زیر با تجویز مى نمایند:

در شبانه روز ٥ تا شش مرتبه سیب زمینى تازه سبز نشده را بدون پوست كندن آب پز كرده و در حدود دویست گرم به بیمار در حالى كه سیب زمینى گرم است بدون نمك زدن می خورانند. هر دفعه دویست گرم آب یا آب میوه مخصوصا میوه‌هایى كه مانند سیب براى قلب مفید هستند به بیمار مى دهند. یعنى جمعا در شبانه روز یك كیلو سیب زمینى و یك لیتر آب یا آب میوه می خورانند و غیر از این غذاى دیگرى به مریض نمى دهند. مدت این رژیم سه روز است و روز سوم ادرار فوق العاده زیاد می شود.

این رژیم براى بیمارانى كه ورم قلب دارند بسیار نافع است كسانى كه از قلب ناراحتى دارند و همینطور بیمارانى كه انفسكیون آئورت یا نارسائى میترال یا رماتیسم قلبى دارند باید لیمو مصرف كنند و لیمو چیزى

است كه به همه این بیماران مصرف آن توصیه می شود.

آب و هواى كوهستانها براى كسانى كه مبتلا به امراض قلب هستند مضر است. زعفران، قلب و معده را قوت مى بخشد.

اكلیل كوهى داروى شفابخش تپش قلب است و كم خونى و ضعف قلب را درمان می كند.

ضمادهاى پیاز آب پز یا پیازى كه در خاكستر داغ پخته شده است، اگر روى كف پا بگذارند و بخوابند براى اشخاصى كه مبتلا به امراض قلبى هستند مفید و مطبوع مى باشد.

اگر به علت ناراحتى قلبى از مصرف نمك منع شده‌اید، بجاى نمك، ترخون را در غذاى خود بگنجانید كه هم غذا مزه غذاى نمك دار می دهد و هم طعم آن مطبوع است و هم خواص شفابخش دارد.

جوانه گندم میل كنید زیرا داراى ویتامینهاى (A1) هست كه در معالجه امراض قلبى بسیار مؤثر است و همچنین ویتامین (B12) دارد كه كمبودش سبب اختلالات قلبى می شود.

چاى دارچین براى رفع ضعف قلب مصرف می شود ولى نباید در مصرف آن افراط كرد.

براى بعضى بیماریهاى قلبى جوشانده ریشه سنبل طیب به مقدار ١٠ گرم در یك لیتر آب مصرف می شود.

جوشانده كاكل ذرت براى رفع اختلالات قلبى مفید است به این منظور ٥ تا 10 گرم شیره مایع كاكل ذرت را در ٩٨ گرم شربت ساده مخلوط كنید و روزى 30 تا ٨٠ گرم آن را مصرف كنید.

موگه، مقوى قلب است. مقدار مصرف آن در حملات عصبى قلبى ٢٠ تا ٣٠قطره در روز به شكل تنطور است.

گل طاووسى مقوى اعصاب قلب است. مقدار مصرف آن یك قاشق چایخورى در یك لیوان آبجوش است ولى نباید، بیش از سه فنجان از دمكرده آن مصرف شود.

در هنگام گرفتگى قلب داروهاى زیر مؤثر است: طباشیر، گل سرخ، گل نیلوفر از هریك چهار جزو تخم خرفه، مغز تخم خیارین (خیار چنبر و خیار سبز یا هر كدام كه بود) مغز تخم كدو از هر یك سه جزو، تخم كاسنى، تخم كاهو، گشنیز، صندل مفید سائیده از هر یك دو جزو همه را كوفته و سائیده و هر بار یك قاشق مربا خورى در آب سیب ریخته میل نماید.

گوشت و چربى و شیرینى نخورید، در جاى خنك و هواى خنك بنشینید و نیز استعمال دخانیات ننمایید.

در معالجه امراض قلب سهل انگارى جایز نیست، خوردن چاى براى قلب مضر است و در عوض خوردن چاى باید شیر، دوغ، سیب و گلابى و لیموى عمانى با گل گاو زبان به مثل چاى دم كنید بخورید.

عرق بیدمشك در شربتها و غذاها میل نمائید. عرق بید براى خفقان حاد و طپش قلب كه از حرارت باشد نافع است.

تخم گشنیز بوداده براى طپش قلب مفید است.

 مطالب مرتبط:

بیماری های ریوی و درمان گیاهی آن

درمان گیاهی آسم و سرفه و برونشیت

ضعف قوای شهوانی (قوه باء) و درمان گیاهی آن

لاغری و درمان آن

دیابت (بیمارى قند) و درمان گیاهی آن

چاقى و درمان گیاهی آن

تصفیه خون با گیاهان دارویی

بیماریهاى كبد و درمان گیاهی آن

حساسیت (هیستامین) و درمان گیاهای آن

كك و مك و درمان گیاهی آن

میخچه و زگیل و درمان گیاهی آن

سیاتیك و درمان گیاهی آن

تهوع و دل بهم خوردگى(استفراغ) و درمان گیاهی آن

بهداشت زنان و درمان گیاهی مشکلات زنانه

همورئید (بواسیر) و درمان گیاهی آن

بیماریهاى قلبى و درمان گیاهی آن

هموفیلى (عدم انعقاد خون) و درمان گیاهی آن

اسپری ضد آفت آویشن زردبند

عفونتهاى داخلى و درمان گیاهی آن

اسهال و اسهال خونى و درمان گیاهی آن

اشتها و كم اشتهایى و درمان گیاهی آن

آنژین - گلو درد و درمان گیاهی آن

دل درد و درمان گیاهی آن

تشنج (seizures) و درمان گیاهی آن

نفخ و درمان گیاهی آن

رماتیسم و درمان گیاهی آن

كمر درد علت ها و درمان گیاهی آن

سردرد و میگرن و درمان گیاهی آن

کم خونی و درمان گیاهی آن

فشار خون و درمان گیاهی آن

درمان گیاهی بیماری های کلیه

درمان گیاهی تنگى نفس

بی خوابی و درمان گیاهی آن

درمان گیاهی گریپ – زكام – آنفلوانزا

تب و درمان گیاهی آن

درمان گیاهی بیماری های عصبی

درمان گیاهی ناراحتیهاى مجارى ادرار

درمان گیاهی آسم

درمان گیاهی اگزما ،خارش پوست و حساسیت (آلرژی)

درمان گیاهی یبوست

درمان گیاهی پسوریازیس

عوامل ریزش مو و درمان آن
طبقه بندی: طب سنتی،  درمان گیاهی، 
برچسب ها: بیماری های قلبی، درمان گیاهی، درمان، تپش قلب، رژیم تغذیه، طب سنتی، گیاهان دارویی،
ارسال توسط علی محمدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از مطالب exsirplantsراضی بودید؟

پیوند های روزانه