تبلیغات
گیاهان دارویی-طب سنتی - ترخون (Artemisia Dracunculus)
گیاهان دارویی-طب سنتی
وبلاگ تخصصی گیاهان دارویی و خرید و فروش گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
به فروشگاه بزرگ گیاهان دارویی و محصولات طب سنتی شفای سبز ایران خوش آمدید

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 1 شهریور 1392
بررسی کلی گیاه دارویی ترخون و آشنایی با خواص دارویی و ترکیبات شیمیایی و نحوه مصرف و..... 

          ترخون (Artemisia Dracunculus)

نام فارسی : ترخون

نام علمی : Artemisia Dracunculus

نام عمومی : Tarragon

نام انگلیسی : Tarragon

نام عربی : طرخون

نام فرانسوی : Estragon

نام آلمانی : Estragon

نام مترادف : Artemisia glauca

نام خانواده : Compositae( كاسنی)

گیاه شناسی :

ترخون یا تلخون گیاهی است علفی ، پایا و به شكل بوته كه ارتفاع آن گاه تا یك متر می رسد0برگ ها باریك و نوك تیز و به رنگ سبز تیره هستند. برگ های قاعده ی ساقه ی گیاه دارای سه لوب است كه لوب وسط بزرگ و دو لوب كناری كوچك می باشند. كاپیتول ها كوچك ، سبز رنگ وبه صورت مجتمع خوشه هستند. ساقه ها تقریبا" نازك و شكننده می باشند كه در اثر شكسته شدن بوی اسانس آنها به مشام می رسد . برگ های گیاه نیزمعطر بوده و رایحه ی خاصی دارند . قسمت مورد استفاده ی گیاه برگ و شاخه های جوان و نرم است  كه هنوز چوبی نشده اند . مزه ی گیاه تازه كمی تند و سوزاننده می باشد . برای تكثیر و پرورش این گیاه قطعات ریزوم آن را در زیر خاك قرار می دهند كه پس از مدتی جوانه هایی از آنها می روید و گیاه جدیدی به وجود می آید . همچنین ، ریزوم گیاه به اطراف گسترش می یابد و باعث ازدیاد و تولید گیاهان جدید می شود .

در كتاب دكتر زرگری منشاء اصلی گیاه ترخون روسیه و نواحی سیبری ذكر شده است ، ولی به علت استفاده زیاد از آن ، اكنون در بسیاری از نقاط جهان و از جمله ایران كشت می شود .

تركیبات شیمیایی :

ترخون یكی از منابع مهم شناخته شده ی روتین است . هر 100 گرم ترخون خشك حاوی 295 كالری ، 8 گرم رطوبت ، 23 گرم پروتئین ، 7 گرم چربی ، 50 گرم مجموع كربوهیدرات ها ، 5/7 گرم فیبر ، 12 گرم خاكستر ، 139/1 گرم كلسیم ، 313 میلی گرم فسفر ، 32 میلی گرم آهن ، 347 میلی گرم منیزیم ، 62 میلی گرم سدیم ، 3 میلی گرم پتاسیم ، 5/1 میلی گرم ریبوفلاوین ، 9 گرم نیاسین ، 81 میلی گرم فیتوسترول وبدون كلسترول می باشد .

ترخون تازه تا 0/3درصد اسانس دارد كه حاوی 60 تا 70 درصد متیل كاویكول (استراگول) و مقداری پارامتوكسی سینامیك آلدهید (ماده ی تلخ آن) است . دیگر تركیبات اسانس شامل آلفاپی نن ، بتاپی نن ، كامفن ، لیمونن، سیس و ترانس اوسی من ، آلفافلاندرن ، لینالول ، اسید بوتیریك ، دلتا 4 كارن ، ژرانیول و اوژنول می باشد .

در سال های اخیر ایزوكومارینی به نام آرتمدینول در گیاه كشف شده است . فلاونوئیدهای مهم آن روتین و كورستین 3-گلوكوگالاكتوزید است كه به نظر می رسد اثرات ضد سرطانی و ضد تصلب شرائین قوی این گیاه  مربوط به آنها باشد . عصاره ی ترخون در آزمایش های حیوانی بر روی موش ، توانسته اثرات سرطان زایی بنزوپیرون بر روی پوست را مهار كند. همچنین ، ترخون خاصیت حفاظت در برابر اشعه های خطرناك را نشان داده است .

روتین موجود در ترخون جهت جلوگیری از لخته شدن خون، التهابات ، اسپاسم ، فشارخون و تصلب شرائین (سفتی جدار رگ ها) مؤثر است0 در آمریكا مدت ها از ترخون برای جلوگیری از تصلب شرائین ، فشار خون ، دیابت و بروز آلرژی استفاده می شد 0

دارو شناختی و اثرات مهم :

مهم ترین اثرات درمانی كه در منابع مختلف از ترخون گزارش شده عبارتند از : ضد كرم ، ضد نفخ ، خواب آور ، ادرارآور ، خنك كننده ، مقوی معده ، ضد التهاب و آماس ، مسكن دندان درد ، ضد سرطان ، قاعده آور و مسهل ، همچنین ، برای درمان درد نیش حشرات و خنثی كردن سم آنها و نیز برای گاز سگ هار مفید است.

ابن سینا در كتاب قانون راجع به ترخون چنین نوشته است :دارای نیروی مخدر است 0. رطوبت ها را بر می چیند و خشك می كند و نوعی سردی دارد كه سودمند است . در دهان نگه داشتن آن جهت درمان زخم و جوش درون دهان مفید است . دیر هضم است . اشتهای جماع را نابود سازد .   

طریقه ومیزان مصرف :

ترخون رابه صورت سبزی تازه و یا خشك مصرف می كنند . نوع تازه ی آن درحد مصرف غذایی و خشك آن در حد 1 تا 2 قاشق غذا خوری تا سه بار در روز ، به صورت دم كرده و یا اشكال دیگر ، بلامانع است .

 سمیت و عوارض جانبی :

در حد مصرف معمولی خوراكی عارضه ی جانبی ندارد. از مصرف زیاد ترخون باید خودداری شود ، زیرا حاوی درصد بالایی استراگول است كه می تواند عوارضی به دنبال داشته باشد.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی :

در یكی ازمنابع آمریكایی مصرف این سبزی در زنان حامله منع شده است. در هر صورت ، خانم های حامله باید به مقدار كم و با احتیاط از ترخون استفاده كنند. میزان دقیق مقدار (كمی ) مصرف مجاز خوراكی تازه ترخون در هیچ منبعی ارائه نشده است.

مهم ترین اثرات گزارش شده :

آلرژی زا ، ضد درد ، ضد میكروب ، ضد شكنندگی عروق موئینه ، ضد التهاب ، ضد تب ، ضد اسپاسم ، ضد نفخ ، ادرارآور ، قاعده آور ، قارچ كش ، خواب آور ، مقوی معده ، كرم كش ، ضد سرطان و اشتها آور.

نكات قابل توجه :

1-      ترخون به صورت تازه و خشك جهت طعم و مزه ، ادویه جات ، ترشی ، سالاد ،  سركه ، سوپ ها ، سس ها ، به همراه گوشت ، ماهی و تخم مرغ در بسیاری از نقاط جهان استفاده می شود. همچنین ، در شیرینی پزی ، عطرسازی و آب های آرایشی از آن استفاده می گردد.

2-      اسانس ترخون در اثر خشك شدن گیاه  و به مرور زمان كمتر می شود: به همین خاطر در بعضی نقاط آن را در گلخانه پرورش می دهند تا همیشه بتوانند از تازه ی آن كه دارای اسانس بیشتری است ، استفاده كنند . اسانس ترخون بیشتر در كشور فرانسه و به خاطر بو و مزه تولید و عرضه می شود كه از برگ های آن تهیه می گردد.

3-      ترخون فرانسوی و آلمانی مربوط به گونه draconculus  است كه در ایران مصرف دارد. ترخون روسیه مربوط به گونه draconculoide  می باشد. نوع فرانسوی و آلمانی حاوی 0/25 تا 1/3 درصد اسانس و نوع روسی حاوی 0/1 تا 1/2 درصد اسانس است.

مطالب مرتبط :

مطالب مرتبط :

هل (Elettaria cardamomum)

خشخاش (Papaver Somniferum)

اسطوخودوس (Lavandula angustifolia)

كاسنی (Chicorium intybus)

جوزهندی (جوز بویا)(Myristica fragrans)

خار مریم (Silybum marianum)

پنج انگشت (Vitex agnus castus)

شاهدانه (Cannabis sativa)

گل مغربی (oenothera macrocarpa)

گل قاصد (taraxacum officinalis)

باباآدم (Arctium lappa)

بیدمشک (Salix aegyptiaca)

خاکشیر (Descurainia sophia)

جین سنگ کره ای(Korean ginseng)

آویشن (Thumus vulgaris . L)

آرتیشو (كنگر فرنگی)

یونجه (medicago sativa)

شنبلیله (Trigonella foenum – graecum)

پونه (Mentha pulegium)

حنا (Lawsonia inermis)

پرسیاوشان(Adiantum capillus – veneris )

سنا (Cassia angustifolia)

گل سرخارگل(Echinacea angustifolia)

طبقه بندی: گیاه شناسی و خواص گیاهان دارویی،  گیاهان دارویی، 
برچسب ها: ترخون، Artemisia Dracunculus، Tarragon، طرخون، Compositae، Estragon، خواص دارویی،
ارسال توسط علی محمدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از مطالب exsirplantsراضی بودید؟

پیوند های روزانه