گیاهان دارویی-طب سنتی
وبلاگ تخصصی گیاهان دارویی و خرید و فروش گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
به فروشگاه بزرگ گیاهان دارویی و محصولات طب سنتی شفای سبز ایران خوش آمدید

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 14 آذر 1392
بررسی کلی گیاه دارویی سه پستان و آشنایی با خواص دارویی و ترکیبات شیمیایی و نحوه مصرف و.....  

سه پستان

نام فارسی : سپستان ، سه پستان

نام علمی : Cordia myxa

نام عمومی : Lasura , Assyrian pulm

نام عربی : دبق ( Dabq )

نام های انگلیسی : Assyrian pulm , Cordia

نام فرانسوی : Sebestier

نام آلمانی :  Sebestenbaum

نام خانواده : Boraginaceae (گل گاو زبان )

گیاه شناسی :

سه پستان درختی است كه ارتفاع آن تا 12 متر می رسد. اندام هوایی گیاه ، به جز برگ ها ، پوشیده از كرك های خشن است. برگ ها دارای دمبرگ دراز و اكثرا" بیضی شكل هستند كه گاه به نوك نازكی ختم می شوند و به صورت متناوب بر روی شاخه قرار می گیرند . گل ها قیفی شكل ، سفید رنگ و یا مایل به كرم می باشند  كه به صورت مجتمع گرزن با فاصله روی محوری قرار می گیرند . میوه ها به صورت شفت بوده و پس از رسیدن كامل كروی شكل ، به اندازه گیلاس و به رنگ زرد می شوند : اما وقتی به طول كامل می رسند ، رنگ آنها به سیاهی می گراید . این میوه ها مزه ای شیرین وطعمی موسیلاژی دارند و حاوی یك یا دو دانه هستند.

این گیاه از شرق مدیترانه تا شرق هندوستان به طور بومی گسترش دارد : ولی به نقاط دیگر ، از جمله نواحی استوایی آفریقا ، آسیا و استرالیا نیز كشیده شده و در سال های اخیر در آمریكا هم كشت شده است.

سه پستان در نواحی گرم ایران ، از جمله سواحل و جزایر خلیج فارس ، بندر عباس ، لار ، بعضی نقاط خوزستان و نواحی مختلف سیستان و بلوچستان رویش دارد.

تركیبات مهم :

برگ و میوه سه پستان حاوی آلكالوئیدهای پیرالوزیدین ، كومارین ها ، سا پونین ها ، ترپن ها و استرول ها است . میوه كه 70 درصد آن را قسمت گوشتی تشكیل می دهد ، حاوی 6 درصد آب ، 35 درصد پروتئین ، 37 درصد چربی و 18 درصد كربوهیدرات هاست . دانه های میوه 32 درصد آب و 46 درصد چربی دارند. مواد مهم روغن دانه ها شامل اسید های اولئیك ، لینولئیك ، بهنیك ، آراشیدیك ، استئاریك و پالمیتیك می باشند.

عصاره های اتردوپترولی والكلی سه پستان خاصیت ضد درد ، ضد التهاب و ضد آرتریت را در رات ( موش آزمایشگاهی ) نشان داده است. از این عصاره ها تركیبات فنلی و فلاونوئیدی جدا و شناسایی  شده است .

دارو شناختی و اثرات مهم :

میوه رسیده سه پستان حاوی مقدار زیادی از ویتامین هاست : به همین دلیل عقیده بر این بوده كه برای تقویت و رشد مو مفید است . میوه ، برگ وریشه این گیاه به درمان سرما خوردگی ، سرفه ، گلودرد ومشكلات سوء هاضمه كمك می كند . از میوه رسیده آن كه حاوی موسیلاژ غلیظی است ، جهت زخم گلو ، درمان و تسكین درد های قفسه سینه  ، درد های روماتیسمی و به عنوان ضد كرم استفاده می شود . در تانزانیا از میوه آن برای دفع كرم های گرد استفاده می كنند. در مالی از برگ آن جهت بهبود زخم ها و در هندوستان به عنوان سبزی استفاده می گردد. در بوركینافاسو خاكستر شاخه های جوان را برای تهیه سوپ مورد مصرف قرار می دهند. در بعضی مناطق آفریقایی خیسانده برگ گیاه به صورت خوراكی برای درمان تریپازونومیازیس و به صورت موضعی برای گزش پشه تسه تسه به كار می رود.

در مخزن الادویه راجع به سه پستان چنین آمده است :

سپستان میوه درختی است و دو نوع می باشد : یكی بزرگ به قدر آلو و دیگری كوچك تر و هر دو نوع در خوشه می باشد و در زمان رسیدن زردرنگ و وقتی خشك می شود ، سیاه رنگ می گردد. بهترینش بالیده ، رسیده و تازه آن است. در نواحی حاره و در بنادر فارس به وفور می روید. طبیعت آن معتدل است و به تری می گراید. فرو بردن آب آن در دهان و یا پخته آن جهت صاف كردن سینه و التهاب و زخم های گلو و حلق  وخشونت صوت و سرفه و گرفتگی آواز نافع است . همچنین برای رفع عطش و دفع كرم مفید می باشد . نكات قابل توجه :

1-    پژوهش های جدید نشان می دهد كه میوه سه پستان دارای خاصیت آنتی اكسیدانی و حفاظت از كبد می باشد.

2-    سه پستان چون موسیلاژ قابل توجهی دارد ، از قدیم با تخم مرو ، به دانه و بارهنگ كه آنها نیز دارای موسیلاژ می باشند ، به نام چهار تخمه به عنوان ضد سرفه و جهت نرم كردن سینه مصرف سنتی داشته است .

3-    میوه تازه و رسیده سه پستان كروی و تقریبا" زردرنگ و حاوی موسیلاژ زیادی می باشد كه پس از خشك شدن چروكیده ، قهوه ای رنگ و تقریبا" مخروطی شكل شده و به همین صورت به بازار عرضه می شود. این میوه خشك در مجاورت آب مجدداً رطوبت جذب كرده و به صورت حجیم و موسیلا‍ژی در می آید.

4-    در پژوهش های جدید، خاصیت آنتی اكسیدانی قوی و حفاظت از كبد گیاه به اثبات رسیده است.

مطالب مرتبط :

هل (Elettaria cardamomum)

خشخاش (Papaver Somniferum)

اسطوخودوس (Lavandula angustifolia)

كاسنی (Chicorium intybus)

جوزهندی (جوز بویا)(Myristica fragrans)

خار مریم (Silybum marianum)

پنج انگشت (Vitex agnus castus)

شاهدانه (Cannabis sativa)

گل مغربی (oenothera macrocarpa)

گل قاصد (taraxacum officinalis)

باباآدم (Arctium lappa)

بیدمشک (Salix aegyptiaca)

خاکشیر (Descurainia sophia)

جین سنگ کره ای(Korean ginseng)

آویشن (Thumus vulgaris . L)

آرتیشو (كنگر فرنگی)

یونجه (medicago sativa)

شنبلیله (Trigonella foenum – graecum)

پونه (Mentha pulegium)

حنا (Lawsonia inermis)

پرسیاوشان(Adiantum capillus – veneris )

سنا (Cassia angustifolia)

گل سرخارگل(Echinacea angustifolia)
طبقه بندی: گیاه شناسی و خواص گیاهان دارویی،  گیاهان دارویی، 
برچسب ها: سه پستان، Cordia myxa، Lasura، Assyrian pulm، Cordia، Boraginaceae، گیاه شناسی،
ارسال توسط علی محمدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از مطالب exsirplantsراضی بودید؟

پیوند های روزانه