تبلیغات
گیاهان دارویی-طب سنتی - تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر مرتعی
گیاهان دارویی-طب سنتی
وبلاگ تخصصی گیاهان دارویی و خرید و فروش گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
به فروشگاه بزرگ گیاهان دارویی و محصولات طب سنتی شفای سبز ایران خوش آمدید

بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 26 آبان 1388

معرفی تعدادی از گیاهان دارویی قابل بهره برداری،رو ش بهره برداری از باریجه و...

                                      به نام خدا

گیاهان مهم مناطق مشجر

تعریف مرتع مشجر:مرتعی است كه پوشش گیاهی آن به صورت طبیعی بوده ودارای درختانی نیز می باشند.تعداد درختان باید به اندازه ای باشد كه در هر هكتار كمتر از 50 متر مكعب چوب تولید شود.

معرفی تعدادی از گیاهان دارویی قابل بهره برداری

باریجه       Ferula gumoza  ß      galbaniflora Ferula  SYN:

گیاهی است از تیره چتریان، پایا، با غده های كشیده در داخل زمین وبرگ های بزرگ به طول تقریبی 30 سانتی متر  گل ها زرد و چتری و در ساقه این گیاه مجاری ترشحی فراوانی وجود دارد، این گیاه منوكارپیك(در طول عمر خود فقط یك بار گل می دهد)و در مناطق كوهستانی و شیب های تند در حدود ارتفاعی 2000 متر به بالا قابل مشاهده است. بذر این گیاه جهت جوانه زدن نیاز به درجه حرارت زیر صفر درجه دارد. برف هم یك فاكتور مهم وموثر در جوانه زنی این گیاه است.

روش های بهره برداری از باریجه

1-    روش اشكی :در این روش كه ممكن است از طریق نیش حشرات یا ضربه های مكانیكی اجسام بر روی اندام هوایی گیاه صورت گیرد ذرات صمغ به صورت دانه های ریز از گیاه خارج شده ودر مجاورت هوا خشك می شود این نوع باریجه از نظر كیفیت بسیار با ارزش است.

2-    روش توده ای: در این روش خاك پای گیاه را تا حدود 20 سانتیمتر كنار زده و گیاه را از قسمت پایین گیاه قطع می كنند. شیرابه حاصل از قطع را پس از یك هفته برداشت كرده ،مجدداً برش بعدی را به صورت افقی و عمود بر غده انجام می دهند. این روش موجب از بین رفتن گیاه خواهد شد.

 * (از آنجا كه باریجه گیاهی سه ساله است از این روش برای گیاهان سه ساله استفاده می كنند زیرا در هر صورت گیاه بعد از سه سال از بین می رود).

3-    روش تیغ زدن با زاویه حاده(اكثراً برای پایه های یك ساله و دو ساله استفاده می شود): این روش كه به گیاه آسیب كمتری وارد می كند به این صورت است كه با توجه به اندازه غده 2 تا 5 بار بر روی هر بوته وهر بار حدود سه قسمت از بوته را به صورت طولی یا مورب تیغ می زنند چون در این روش مقداری از جوانه های گیاه باقی می ماند بهترین روش محسوب شده و به روش طولی نیز معروف می باشد. بهترین زمان بهره برداری به این روش تیر ومرداد است.

 موارد مصرف باریجه:

   عمدتاً از باریجه چسبی تولید می شود كه به علت بی رنگ بودن برای چسبان سنگ های قیمتی همانند الماس و شیشه نیز به كار می رود.

زیره كوهی             Bunium  persicum

گیاهی است علفی با شاخه های فراوان با شاخه های فراوانف برگ های با انشعاب زیاد و رشته ای. مخصوص ارتفاعات بوده و زمان برداشت میوه های آن حدود خردادماه می باشد. بهتر است قبل از رسیدن كامل بذر برداشت شود در غیر این صورت بذر ها روی زمین ریخته و امكان برداشت آنها وجود ندارد . از این گیاه عمدتاً در معطر كردن غذا ها نیز به كار می رود .

گل پر                  Heracleum persicum

گیاهی است از تیره چتریان (Apiaceae) دارای اندام های معطر گل های سفید، در بخش خارجی میوه چهار برجستگی قهوه ای رنگی وجود دارد این گیاه را می توان در ارتفاعات 1600 تا 2500 متر مشاهده كرد كه عمدتاً در اراضی جنگلی می باشد.

        مطالب مرتبط:

روش های تولید وبهره برداری از گیاهان دارویی مرتعی(بخش اول)

روش های تولید وبهره برداری از گیاهان دارویی مرتعی(بخش دوم)

تولید وبهره برداری از گیاهان مرتعی (بخش سوم)

تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی مرتعی(بخش چهارم)

تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی مرتعی(بخش 5)

تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی مرتعی(6)

تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر مرتعی(7)

تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر مرتعی 8                                                                                                    طبقه بندی: تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی مرتعی، 
برچسب ها: گل پر، زیره کوهی، موارد مصرف باریجه، روش بهره برداری از باریجه، مراتع مشجر،
ارسال توسط علی محمدی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از مطالب exsirplantsراضی بودید؟

پیوند های روزانه